| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można stosować oznaczenie „invoice" na fakturach wystawianych dla podmiotów krajowych

Czy można stosować oznaczenie „invoice" na fakturach wystawianych dla podmiotów krajowych

Jesteśmy spółką wchodzącą w skład koncernu o międzynarodowym zasięgu. Stosowany przez nas system finansowo-księgowy jest dostosowany do raportowania w środowisku międzynarodowym, dlatego językiem stosowanym w jego obsłudze jest język angielski. W systemie mamy moduł do wystawiania faktur, gdzie szablon faktury został ujednolicony bez względu na status kontrahenta (kontrahent krajowy czy zagraniczny). Dlatego na wszystkich wystawianych przez nas fakturach pojawia się oznaczenie „invoice". Czy takie oznaczenie może być stosowane na fakturach wystawianych dla podmiotów polskich?

Angielskie oznaczenie „invoice" jest odpowiednikiem polskiego słowa „faktura".

Obecnie przepisy ustawy o VAT dotyczące wystawiania faktur nie zawierają wymogu specjalnego oznaczania dokumentu będącego fakturą poprzez umieszczenie w jego treści słów „faktura VAT" bądź „faktura". Fakturą jest bo­wiem każdy dokument zawierający dane wymagane przepisami ustawy o VAT bądź przepisami wykonaw­czymi, wydanymi na jej podstawie, bez względu na to, jak zostanie nazwany.

Tak samo będzie, gdy doku­ment spełniający wymogi do uznania go za fakturę nie będzie zawierać żadnej nazwy. Wynika to wprost z art. 2 pkt 31 ustawy o VAT.

Równocześnie przepisy nie zakazują zamieszczania na fakturze informacji dodatkowych, niewymaganych przepisami, o ile nie spowoduje to zatarcia czytelności faktury. Dlatego też zamieszczenie na fakturze opisanego w pytaniu oznaczenia w języku angielskim należy potraktować jako zamieszczenie dodatkowej informacji, co - jak wyżej wykazano - nie jest zabronione. Ustawodawca nie wprowadza również żadnego zastrzeżenia, co do języka, w jakim takie dodatkowe informacje mają zostać wyrażone.

Dlatego należy uznać, że może być to dowolny język.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 2 pkt 31 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »