| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak spółka w organizacji powinna określać swoją nazwę na fakturze

Jak spółka w organizacji powinna określać swoją nazwę na fakturze

Zawarliśmy umowę spółki z o.o. Zgłosiliśmy zawiązanie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Jako spółka w organizacji zarejestrowaliśmy się jako czynny podatnik VAT. Obecnie wystawiamy faktury, na których w nazwie spółki posługujemy się dodatkowo oznaczeniem „spółka w organizacji". Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?

Tak. Państwa postępowanie w tym zakresie jest prawidłowe. Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą jej zawiązania, co wynika wprost z art. 161 k.s.h. Jest ona podmiotem praw i obowiązków, gdyż zgodnie z art. 11 § 1 k.s.h. może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną. Spółka w organizacji działa pod firmą, czyli nazwą, którą posługuje się wobec urzędów i kontrahentów.

Z art. 11 § 3 k.s.h. wynika jednoznacznie, że firma spółki kapitałowej w organizacji powinna zawierać dodatkowe oznaczenie „w organizacji". Dlate­go też, to określenie powinno być uwidaczniane na fakturach wystawianych kontrahentom przez spółkę w organizacji. Zatem, dopóki Państwa spółka jest podmiotem w organizacji, powinni Państwo postępować tak jak dotychczas, umieszczając na fakturach w nazwie spółki dodatkowo określenie „w organizacji".

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 11 § 1 i 3 , art. 161 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 265.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK