| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kiedy bilet kolejowy jest fakturą

Kiedy bilet kolejowy jest fakturą

Jechałem pociągiem na spotkanie z kontrahentem do miasta odległego o 250 km. Poprosiłem PKP Intercity o wystawienie faktury dokumentującej zakup biletu, ale mi odmówiono argumentując, że sam bilet jest już fakturą i dlatego nie można mi wystawić dodatkowej faktury dokumentującej zakup tego biletu. Czy ta odmowa jest rzeczywiście zasadna?

Tak. Obecnie jednorazowy bilet kolejowy dotyczący przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km jest jednocześnie fakturą, o ile zawiera wymagane dane, tj. numer i datę wystawienia, dane przewoźni­ka, jego NIP (czyli numer, za pomocą którego jest on identyfikowany na potrzeby podatku), informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi, kwotę podatku oraz kwotę należności ogółem.

Wynika to wprost z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur. W praktyce powyższe dane są automatycznie umieszczane na bilecie przy jego wystawianiu, dlatego żądanie wystawienia dodatkowej faktury nie jest uzasadnione, gdyż dysponuje Pan już dokumentem, na podstawie którego może Pan zrealizować prawo do odliczenia VAT (jeśli oczywiście ma Pan takie prawo).

PODSTAWA PRAWNA:

§ 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur - Dz.U. z 2013 r. poz. 1485.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »