| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jakim dokumentem rozliczyć przekazanie prezentu kontrahentowi spoza UE

Jakim dokumentem rozliczyć przekazanie prezentu kontrahentowi spoza UE

Dla będącego z wizytą w Polsce dyrektora jednej z etiopskich firm, z którą współpracujemy, kupiliśmy prezent (wieczne pióro), który został przekazany jako upominek (wartość 1800 zł). Czy powinnam wystawić fakturę wewnętrzną i czy powinnam wystawić jakiś dokument na kontrahenta zagranicznego?

Nie, nie ma Pani obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej ani innego dokumentu wewnętrznego. Nie trzeba również wystawiać żadnego dokumentu obdarowanemu. Przekazanie to podlega opodatkowa­niu w Polsce, jeśli od zakupu tego prezentu przysługiwało Państwu prawo do odliczenia VAT (związek ze sprzedażą opodatkowaną).

Polecamy: Jak rozliczyć prezenty przekazane pracownikom z okazji jubileuszu firmy

Przekazanego upominku nie można uznać za prezent o małej wartości, gdyż jego wartość przekracza ustawowe limity. Przekazanie to należy rozliczyć w deklaracji za okres, kiedy prezent został przekazany obdarowanemu, naliczając 23% VAT. Zakładamy, że nie posiadacie Państwo dokumentów potwierdzających wywóz prezentu poza UE.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 7 ust. 2 pkt 2, ust. 3 ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »