| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można wystawić fakturę na wykonaną usługę, nie mając wpisanej takiej działalności do KRS

Czy można wystawić fakturę na wykonaną usługę, nie mając wpisanej takiej działalności do KRS

W ramach prowadzonej przez nas działalności handlowej podpisujemy z klientami umowy dotyczące sprzedaży i promowania ich produktów. Z tytułu wykonywania tych działań uzyskujemy od naszych dostawców zapłatę. Nasza firmą wystawia więc odbiorcom faktury, w których treści wpisane są „Usługi marketingowe w miesiącu X, zgodnie z umową...". Czy nie mając PKD wpisanego do KRS firmy, konkretnie określającego takie działania, możemy wystawiać faktury o takiej treści („usługi marketingowe")?

Muszą Państwo pamiętać, że rejestr KRS pełni jedynie funkcję informacyjną w zakresie wpisu da­nego przedsiębiorcy. Oznacza to, że wpis w danej postaci nie kreuje, ani też nie ogranicza przedmiotu (rodzajów) działalności prowadzonych przez przedsiębiorcę, w szczególności zaś w ten sposób, że brak wpisu danego rodzaju działalności uniemożliwiałby jej faktyczne prowadzenie. Dlatego, nawet nie posiadając w swoim wpisie symbolu interesującej Państwa działalności, możecie taką działalność faktycznie wykonywać.

Dodać tu jednak należy, że wpis do KRS, co do zasady, powinien być kompletny i obejmować wszyst­kie przedmioty działalności, jeżeli przedsiębiorca faktycznie je prowadzi. Stąd też w Państwa przypad­ku należałoby zaktualizować wpis o symbol działalności marketingowej, gdyby stanowiła ona znaczącą część aktywności gospodarczej Państwa firmy.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 40 pkt 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1203; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1621.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK