| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można wystawić fakturę na wykonaną usługę, nie mając wpisanej takiej działalności do KRS

Czy można wystawić fakturę na wykonaną usługę, nie mając wpisanej takiej działalności do KRS

W ramach prowadzonej przez nas działalności handlowej podpisujemy z klientami umowy dotyczące sprzedaży i promowania ich produktów. Z tytułu wykonywania tych działań uzyskujemy od naszych dostawców zapłatę. Nasza firmą wystawia więc odbiorcom faktury, w których treści wpisane są „Usługi marketingowe w miesiącu X, zgodnie z umową...". Czy nie mając PKD wpisanego do KRS firmy, konkretnie określającego takie działania, możemy wystawiać faktury o takiej treści („usługi marketingowe")?

Muszą Państwo pamiętać, że rejestr KRS pełni jedynie funkcję informacyjną w zakresie wpisu da­nego przedsiębiorcy. Oznacza to, że wpis w danej postaci nie kreuje, ani też nie ogranicza przedmiotu (rodzajów) działalności prowadzonych przez przedsiębiorcę, w szczególności zaś w ten sposób, że brak wpisu danego rodzaju działalności uniemożliwiałby jej faktyczne prowadzenie. Dlatego, nawet nie posiadając w swoim wpisie symbolu interesującej Państwa działalności, możecie taką działalność faktycznie wykonywać.

Dodać tu jednak należy, że wpis do KRS, co do zasady, powinien być kompletny i obejmować wszyst­kie przedmioty działalności, jeżeli przedsiębiorca faktycznie je prowadzi. Stąd też w Państwa przypad­ku należałoby zaktualizować wpis o symbol działalności marketingowej, gdyby stanowiła ona znaczącą część aktywności gospodarczej Państwa firmy.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 40 pkt 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1203; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1621.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »