| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Refakturowanie na kontrahenta kosztów zakupu paliwa tankowanego za granicą

Refakturowanie na kontrahenta kosztów zakupu paliwa tankowanego za granicą

Jedną z kart paliwowych przekazaliśmy naszemu kontrahentowi, który nie świadczy dla nas usług transportowych. Powodem przekazania karty są korzystniejsze warunki cenowe, kontrahent nie miałby bowiem możliwości zawarcia takiej umowy z operatorem. Kontrahent tankuje za granicą. Faktury za paliwo są wystawiane zbiorczo, w okresach tygodniowych, na naszą spółkę w podziale na poszczególne państwa, na terenie których miała miejsce dostawa. Na podstawie jakiego dokumentu powinniśmy obciążać kontrahenta kosztami zakupionego paliwa?

Dostawy paliwa, w takich jak opisany przez Państwo przypadkach, nie podlegają opodatkowaniu VAT w Pol­sce, gdyż miejsce tych dostaw znajduje się poza terytorium Polski (art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). W konse­kwencji, w żadnych okolicznościach nie jesteście Państwo z tytułu takich zakupów paliwa zobowiązani do rozli­czania VAT w Polsce. Nie jest natomiast wykluczone, że obowiązek taki ciąży na was lub waszym kontrahencie w państwie zakupu paliwa. Decyduje o tym brzmienie przepisów w państwie, w którym paliwo jest kupowane. Powinniście Państwo wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku z adnotacją „odwrotne obciążenie".

Organy podatkowe potwierdzają, że w takim przypadku należy wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku, tzw. fakturę uproszczoną. Aktualne również w obecnym stanie prawnym jest stanowisko wyra­żone w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 sierpnia 2009 r. (sygn. ILPP2/443-701/09-4/SJ), w którym czytamy:

Mając na uwadze przytoczone przepisy stwierdzić należy, że miejscem dostawy paliwa do samochodów wynajmowanych przez Wnioskodawcę oraz jednocześnie miejscem jego opodatkowa­nia, są terytoria państw, na terenie których następuje nabycie paliwa. W przedmiotowej sytuacji mamy bowiem do czynienia z przypadkiem, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, gdyż zakupione paliwo nie jest wysyłane ani transportowane do nabywcy.

Reasumując, w przedmiotowej sprawie, dostawa paliwa odbywa się poza terytorium Rzeczypospolitej Pol­skiej, wobec powyższego podlega opodatkowaniu w miejscu (w kraju członkowskim), w którym następuje za­tankowanie paliwa do baku samochodu. Paliwo, zatankowane bezpośrednio do samochodów użytkowanych przez Wnioskodawcę, zostaje wykorzystane praktycznie już w chwili wyjazdu ze stacji benzynowej. Rozlicze­nie na terenie Polski kosztów zakupionego poza granicami paliwa, dokonywane pomiędzy Zainteresowanym a właścicielem firmy T, nie stanowi transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1 i 8, art. 9, art. 13, art. 22 ust. 1 pkt. 1 i 3, art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowo- Akcyjna - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK