| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy na fakturze musi być wykazany rabat, gdy został udzielony

Czy na fakturze musi być wykazany rabat, gdy został udzielony

Sprzedałem klientowi z rabatem kafelki do łazienki. Na fakturze napisałem już jednak cenę towaru po uwzględnieniu obniżki. Czy muszę teraz poprawić fakturę i wykazać na niej rabat przyznany kupującemu?

Nie. Jako sprzedawca, który udziela swoim klientów rabatów, może Pan to wykazać na fakturze na dwa sposoby:

  • po pierwsze, podać cenę wyjściową towaru, a następnie do odpowiedniej rubryki na fakturze wpisać wielkość przyznanego rabatu;
  • po drugie, od razu od ceny wyjściowej odjąć udzielony rabat i taką - niższą niż cena katalogowa - wy­kazać na fakturze w rubryce „cena jednostkowa netto" albo „wartość netto".

Pan wybrał drugą metodę. Jest ona prawidłowa, a jej zastosowanie nie wymaga korekty faktury. Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 stycz­nia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-1182/13-3/JL), w którym czytamy:

Należy również stwierdzić, że ponieważ sprzedaż następować będzie po cenie już uwzględ- MF niającej przyznany rabat, ze względu na powołane wyżej przepisy art. 106b i 106e, na wysta­wionej fakturze powinna zostać wskazana rzeczywista cena nagród po obniżce. Spółka po­stąpi zatem prawidłowo wykazując na wystawionych fakturach wartość nagród po uwzględnieniu rabatu.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ust. 1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »