| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jaki kurs waluty stosować do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabat

Jaki kurs waluty stosować do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej dokumentującej rabat

Wystawiliśmy kontrahentom zagranicznym zbiorcze faktury korygujące do faktur sprzedażowych w związku z udzieleniem rabatu. Ze względu na to, że każda z faktur pierwotnych liczy od kilkudziesię­ciu do nawet kilkuset pozycji, chcemy zastosować uproszczony sposób przeliczenia zbiorczych faktur korygujących poprzez zastosowanie średniego kursu ważonego, wyliczonego na podstawie kursów zastosowanych na fakturach pierwotnych. Czy możemy bezpiecznie zastosować takie rozwiązanie?

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Opisany przez Państwa w pytaniu uproszczony sposób przeliczenia zbiorczych faktur korygujących wystawionych w związku z udzieleniem rabatu, a polegający na zastosowaniu średniego kursu ważonego wyliczonego na podstawie kursów zastosowanych na fakturach pierwotnych, może zostać zakwestio­nowany przez organy podatkowe. Przepisy nie przewidują bowiem żadnych uproszczeń, które mogłyby zostać zastosowane w takim przypadku. Ponieważ udzielenie rabatu nie jest odrębną czynnością samą w sobie, oderwaną od pierwotnej transakcji, to zasadne jest - w razie dokonania korekty - zastosowanie tego samego kursu przeliczeniowego, jakim posłużono się przy przeliczaniu faktury pierwotnej. W opisa­nej w pytaniu sytuacji, oznacza to konieczność odrębnego przeliczenia według właściwego kursu (zasto­sowanego uprzednio do przeliczenia kwot na fakturze pierwotnej) każdej korygowanej pozycji z osobna.

Kwoty na fakturze podane w euro - zasady przeliczania

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 maja 2012 r. (sygn. IPPP3/443-190/12-2/LK), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy:

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż kwota wykazana na zbiorczej fakturze korygującej w walucie obcej powinna zostać przeliczona według tego samego kursu co kwota z faktury pierwotnej (faktur pierwotnych) według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Tym samym, gdy Wnioskodawca wystawi zbiorczą fakturę korygującą do faktur z danego okresu rozliczeniowego nie może przyjąć jednego kursu walut dla wszystkich pozycji korygowanych, lecz odrębnie do każdej pozycji odnoszącej się odpowiednio do korygowanej faktury pierwotnej.

Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 31a, art. 106j ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »