| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy faktury wystawiane przez osoby fizyczne muszą zawierać ich adresy zamieszkania

Czy faktury wystawiane przez osoby fizyczne muszą zawierać ich adresy zamieszkania

Jestem osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Swoją firmę zarejestrowałem w innym miejscu niż mieszkam. To budynek gospodarczy, w którym prowadzę swój warsztat. Jaki adres powinienem podawać na fakturach: warsztatu czy mieszkania?

Na fakturach powinien się znaleźć adres, pod którym znajduje się główne miejsce prowadzenia dzia­łalności gospodarczej. W Pana przypadku będzie to budynek gospodarczy z warsztatem. Należy tak postąpić przy założeniu, że adres warsztatu został wskazany jako miejsce prowadzenia działalności go­spodarczej w zgłoszeniu dla potrzeb identyfikacji podatkowej. Jeśli ten adres nie znalazł się w zgłoszeniu NIP, powinien Pan wskazać miejsce zamieszkania. Wtedy dodatkowo może Pan wskazać adres prowa­dzenia działalności.

Ministerstwo Finansów w piśmie z 5 czerwca 2014 r. (nr PT8/033/36/274/WCH/14/RD52006) wskazało, że:

W sytuacji gdy osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania i posiada główne miejsce prowadzenia działalności (wskazane w zgłoszeniu dla potrzeb identy­fikacji podatkowej - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą do ww. zgłoszeń sto­suje formularz wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), w fak­turze powinien być podawany adres tego głównego miejsca prowadzenia działalności. W związku z tym, że Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania, w fakturach powinien podawać adres głównego miejsca prowadzonej działalności gospodarczej zgodny z wpisem do Central­nej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK