| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podaje na fakturze adres swojej siedziby

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podaje na fakturze adres swojej siedziby

Jaki adres na fakturach powinna podawać spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Czy może to być też adres wirtualnego biura?

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na fakturze powinien być podawany adres siedziby spółki, który był wskazany w zgłoszeniu rejestracyjnym. Zasada ta dotyczy zresztą także innych spółek. Teoretycznie siedzibą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może też być wirtu­alne biuro. Nie ma przepisów, które dawałyby organom podatkowym np. prawo do odmowy nadania numeru NIP czy rejestracji na potrzeby VAT firm zarejestrowanych czy nawet deklarujących prowa­dzenie działalności gospodarczej pod wirtualnymi adresami.

Z praktycznego punktu widzenia warto jednak, by Pan pamiętał, że organy skarbowe uznają przedsiębiorstwa rejestrowane i prowadzące działalność w takich biurach za potencjalnych sprawców wyłudzeń podatku od towarów i usług, zwłaszcza jeśli firma ma zamiar działać w branżach uznawanych za wrażliwe, np. handel paliwami czy złomem.

Można się spotkać z aktualnymi wyrokami sądów, które potwierdzają jako prawidłową praktykę organów podatkowych dokonujących wykreślenia podatnika z rejestru, jeśli prowadzi on działalność jako wirtualne biuro (wyrok WSA w Kielcach z 5 czerwca 2014 r., sygn. akt ISA/Ke 172/14).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »