| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy przysługuje prawo odliczenia VAT z faktury za okulary pracownika

Czy przysługuje prawo odliczenia VAT z faktury za okulary pracownika

Zrefundowaliśmy pracownikowi nabycie okularów. Pracownik przyniósł fakturę, ale jako nabywca jest wpisany pracownik, a nie nasza firma. Czy mimo to możemy odliczyć VAT z tej faktury?

Niestety, w sytuacji, gdy faktura została wystawiona na pracownika, nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT. Wystawca faktury powinien sporządzić korektę, w której jako nabywca będziecie wskaza­ni Państwo jako firma. Wówczas będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 marca 2012 r. (sygn. IPTPP1/443-3/12-4/MW) czytamy:

Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników, wystawionych na Wnioskodawcę w takiej wysokości, w ja­kiej Wnioskodawca faktycznie pokrył ww. wydatki, pod warunkiem, że są związane z wykonywa­niem czynności opodatkowanych. Natomiast w sytuacji, gdy zakup okularów udokumentowany jest fakturą wystawioną na pracownika, Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z takiej faktury.

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę

Przekazanie pracownikom okularów, których zakup jest udokumentowany fakturą wystawioną na Wnioskodawcę, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast zwrot kosztów pracownikowi za zakup okularów, gdy faktura jest wystawiona na pracownika, jest czynnością wyłączoną spod regulacji ustawy o podatku od towarów usług.

Od tego roku można spotkać interpretacje podatkowe, w których organy podatkowe odbierają prawo do odliczenia, nawet gdy faktura jest wystawiona na pracodawcę. Przykładowo takie stanowisko zapre­zentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 17 lutego 2014 r. (sygn. IPPP/443-1068/13-4/ MKw). Dlatego najrozsądniej jest wystąpić o interpretację podatkową.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »