| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktury wystawiane konsumentom - zasady i terminy

Faktury wystawiane konsumentom - zasady i terminy

Czy trzeba wystawić fakturę osobie fizycznej? W jakim terminie konsument może żądać wystawienia faktury? Czy sprzedaż wysyłkowa musi być potwierdzona fakturą? Odpowiadamy na te pytania.

Czy po trzech miesiącach od transakcji można wystawić fakturę na żądanie klienta

Zgłosił się do mnie klient - osoba fizyczna, która chce, żebym mu wystawił dokument potwierdzający nabycie u mnie 6 miesięcy temu gry komputerowej. W związku z tym mam dwa pyta: po pierwsze, czy w ogóle muszę wystawiać taki dokument, a po drugie, jaki dokument powinien być wystawiony? Czy sprzedaż powinienem potwierdzić fakturą czy zwykłym rachunkiem?

Ma Pan obowiązek wystawiania potwierdzeń dokonanych transakcji tylko w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. W Pana przypadku ten termin dawno już minął. Jednak przepisy ustawy o VAT nie zabraniają wystawienia takiego potwierdzenia, o ile tylko podatnik wyrazi na to zgodę. W takiej sytuacji nie może to być jednak rachunek. Powinien Pan wystawić klientowi fakturę.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Komu trzeba wystawić fakturę

Czy każdej firmie muszę wystawić fakturę?

Tak. Jako podatnik jest Pan obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dosta­wę towarów i świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu poza terytorium kraju, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym cha­rakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Podatnik nie jest obowiązany do wystawie­nia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej z VAT, chyba że nabywca wystąpi z takim żądaniem w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106b ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy trzeba wystawić fakturę osobie fizycznej

Czy muszę wystawiać fakturę, jeśli moim klientem jest osoba fizyczna?

Nie. Nie musi Pan wystawiać faktury, jeśli sprzedaje Pan towary na rzecz osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT lub która jest takim podatnikiem, ale dokonuje zakupów prywatnie. Ale uwaga! - taka osoba może zażądać wystawienia faktury. Trzeba to zrobić, jeśli wystąpi z tym żądaniem w terminie 3 mie­sięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano ca­łość lub część zapłaty. Po tym terminie nie ma takiego obowiązku. W ogóle nie ma natomiast obowiązku dokumentowania fakturą czynności wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (np. dostawa mediów, najem), nawet gdy nabywca z takim żądaniem wystąpi.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Czy sprzedaż wysyłkowa musi być potwierdzona fakturą

Prowadzę sprzedaż wysyłkową. Moimi klientami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności. Czy muszę im wystawiać faktury?

Nie. Jeśli nie prowadzi Pan sprzedaży wysyłkowej z kraju (tj. sprzedaży do innego kraju UE) lub nabyw­ca nie wystąpi z takim żądaniem w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty, nie ma Pan takiego obowiązku.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 106b ust. 1 pkt. 1-3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

W jakim terminie konsument może żądać wystawienia faktury

Mój klient - osoba fizyczna - zażądał ode mnie faktury dokumentującej sprzedaż towaru sprzed 6 tygodni. Czy muszę wystawić taki dokument?

Tak. Każdy podatnik (nie tylko czynny, ale również zwolniony) musi wystawić fakturę, jeśli zażąda tego konsument, czyli nabywca towaru lub usługi, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Istnie­je tu jednak pewne ograniczenie czasowe - obowiązek taki ma Pan, jako podatnik - tylko przez 3 mie­siące liczone od końca miesiąca, w którym towar dostarczono, wykonano usługę albo otrzymano ca­łość lub przynajmniej część zapłaty (czyli firma pobrała zaliczkę, zadatek, przedpłatę itp.).

Są jednak dwa przypadki, kiedy firma nie musi wystawiać faktury, nawet gdy nie minął wyżej wymieniony termin. W pierwszym mamy do czynienia z zaliczką na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w drugim, gdy transakcja dotyczy: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu prze­wodowego, świadczenia usług: telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, dostawy wody, odbioru ścieków itp., zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz pozostałych usług sanitarnych, najmu, dzier­żawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz usług dozoru i przechowania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej oraz gazu prze­wodowego.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK