| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Co musi zawierać dokument, aby został uznany za fakturę

Co musi zawierać dokument, aby został uznany za fakturę

Dostałem od klienta dokument, na którym nie ma słowa „faktura". Czy mimo wszystko mogę go za fakturę uznać?

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Jakie treści dodatkowe mogą się znaleźć na fakturze

Jeden z moich klientów ciągle przysyła mi dokumenty z oznaczeniem „Faktura VAT". Na każdym z nich pisze też, którą z rzędu transakcję w tym roku ze mną przeprowadził. Twierdzi, że pomaga mu to ustalić, kiedy nabędę prawo do dodatkowego rabatu, który zostanie mi przyznany po 50. opłaconej transakcji. Czy tak sporządzony dokument dalej jest prawidłową fakturą?

Tak. Chociaż w 2013 r. zniesiono obowiązek oznaczania dokumentów tytułem „Faktura VAT", to nic nie stoi na przeszkodzie, by dalej tak robić. Taki dokument wciąż będzie prawidłowy, oczywiście przy założe­niu, że zawiera dane niezbędne do uznania go za fakturę. Nie ma żadnych przeszkód, żeby faktura zawie­rała więcej danych niż wymagane przepisami minimum. Dlatego umieszczenie na niej przez Pana klienta informacji o tym, która z rzędu transakcja jest z Panem zawierana jest dozwolone, a faktura zawierająca taki zapis jest wystawiona prawidłowo.

Potwierdza to również Ministerstwo Finansów w wydanej przez siebie broszurze z 21 grudnia 2012 r. pt. Zmiany w zakresie fakturowania:

(...) pomimo zniesienia obowiązku podawania niektórych danych w fakturze, podatnicy, którzy np.  obecnie oznaczają faktury wyrazami „faktura VAT" nadal będą mogli to czynić w nowym sta­nie prawnym.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK