| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej

Odliczenie VAT ze zbiorczej faktury korygującej

Z powodu błędu w systemie księgowym spółka wystawiła faktury VAT z zastosowaniem błędnej stawki podatku VAT. Tym samym spółka zamierza wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą do kilkuset dostaw towarów w celu skorygowania tej pomyłki. Czy w takiej sytuacji spółce przysługiwać będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej?

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, że dla właściwej i poprawnej dokumentacji sprzedaży, wystarczające i poprawne jest wystawienie przez Spółkę jednej zbiorczej faktury korygującej zawierającej jako jego integralną część załącznik ze wszystkimi szczegółami z faktur pierwotnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stoi na stanowisku, że zachowa prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego w zbiorczej fakturze korygującej wystawionej przez M. GmbH dokumentującej dostawy dokonane w miesiącu lipcu 2015 na zasadach przewidzianych w art. 86 ust 1 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy organ podatkowy uznał za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z cytowanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Czy faktura korygująca musi nosić nazwę „faktura korygująca"

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Spółka M. działa jako dystrybutor towarów będących w ofercie Grupy M. na terytorium Polski w oparciu o umowę dystrybucyjną zobowiązującą Spółkę do podejmowania działań sprzedażowo-marketingowych produktów M. w celu maksymalizacji sprzedaży. Dostawy towarów będących w ofercie M. zapewniane są przez M. GmbH z siedzibą w Szwajcarii, której rola polega na centralnym zarządzaniu i koordynacji procesami zaopatrzenia, produkcji, dostawy i dystrybucji towarów wyprodukowanych przez spółki w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. W związku z powyższym większość dostaw towarów będących przedmiotem obrotu przez M. jest nabywana od M. GmbH, która jest zarejestrowana dla potrzeb polskiego podatku od towarów i usług i rozlicza się z tego podatku zgodnie z polskimi zasadami. M. GmbH dysponuje również magazynami towarów z oferty M. na terytorium Polski i sprzedaż niektórych produktów odbywa się bezpośrednio z tych magazynów na rzecz M.. W takiej sytuacji M. GmbH posługuje się polskim numerem VAT i wykazuje sprzedaż opodatkowaną na terytorium Polski a M. odlicza VAT naliczony wykazany w fakturach sprzedaży otrzymanych od M. GmbH. W lipcu 2015 r. na skutek błędu w systemie księgowym M. GmbH wystawiła szereg faktur dotyczących sprzedaży na terytorium Polski bez polskiego VAT posługując się swoim szwajcarskim numerem VAT. Błąd ten został zauważony i M. GmbH skorygowała swoje zeznanie VAT i uiściła należny podatek do właściwego urzędu skarbowego. W chwili obecnej M. GmbH rozważa wystawienie faktury korygującej do dostaw zrealizowanych w lipcu 2015 na rzecz M. w celu skorygowania poprzedniej pomyłki. Z uwagi na dużą ilość transakcji i ograniczenia systemowe (system wymaga manualnego wprowadzenia każdej pozycji korekty) M. GmbH planuje wystawić tylko 1 dokument korygujący kilkaset dostaw dokonanych w sierpniu 2015 r. na rzecz M. GmbH. Dokument ten wraz z załącznikiem będzie spełniał wymogi dotyczące polskiej faktury korygującej VAT określone w art. 106j ust 2 ustawy o VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii, czy będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej wystawionej przez Spółkę M. GmbH.

Odnosząc się do niniejszej kwestii wskazać należy, że zgodnie art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Na mocy art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy w przypadku gdy po wystawieniu faktury, podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury podatnik wystawia fakturę korygującą.

W świetle art. 106j ust. 2 ustawy - faktura korygująca powinna zawierać:

1. wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA” albo wyraz „KOREKTA”;

2. numer kolejny oraz datę jej wystawienia;

3. dane zawarte na fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

a. określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-6,

b. nazwę (rodzaj) towaru lub i usługi objętych korektą;

4. przyczynę korekty;

5. jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej;

6. w przypadkach innych niż wskazane w pkt 5 – prawidłową treść korygowanych pozycji.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »