REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielenie skonta przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) - wystawienie faktur korygujących

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Udzielenie skonta przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) - wystawienie faktur korygujących
Udzielenie skonta przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) - wystawienie faktur korygujących

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy ustawy o VAT nakładają na przedsiębiorców szereg powinności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeden z nich dotyczy obowiązku wystawiania faktur korygujących przez sprzedawcę w sytuacji kiedy po wystawieniu faktury pierwotnej dojdzie do udzielenia rabatu.

Polski ustawodawca nie przewidział jednak sytuacji kiedy już na fakturze pierwotnej sprzedawca umieści informacje dotyczące możliwości skorzystania z rabatu przez kupującego, pomimo że tego typu rozwiązania są coraz częściej spotykane w transakcjach z kontrahentami unijnymi.  Czy polski sprzedawca w ww. opisanej sytuacji również powinien wystawić fakturę korygującą po skorzystaniu ze skonta przez kupującego?

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Kupujący korzysta ze skonta – co z fakturą korygującą

Odpowiedź na to pytanie należy rozpocząć od wytłumaczenia pojęcia „skonta”.

Skonto jest rodzajem rabatu, w którym sprzedawca oferuje niższą cenę za dany towarów lub usługę jeżeli nabywca dokona płatności we wcześniejszym terminie niż wynika to z terminu płatności określonego na fakturze (np. w przeciągu 14 dni od daty dokonania transakcji). Jest to coraz częstsza forma zachęcenia klientów do zakupu towarów lub usług, zwłaszcza w transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

Kwestia dotycząca obowiązku wystawienia faktury VAT korygującej w przypadku udzielenia rabatu nie budzi wątpliwości. Obowiązek ten wynika wprost z art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytanie dotyczy jednak sytuacji, w której sprzedawca już na pierwotnej fakturze VAT umieści informację o tym, że nabywca ma możliwość skorzystania z rabatu, jeżeli dokona wcześniejszej zapłaty. Rabat byłby określony jako ustalony procent od wartości brutto dostawy towarów, np. w wysokości 5%. Sama wartość brutto wykazana na fakturze VAT nie zawierałaby obniżonej o dokonany rabat ceny. Faktura VAT zawierałaby równocześnie informacje o rabacie przyznawanym „automatycznie” w razie dokonania płatności. W ten sposób nabywca od początku dysponowałby wiedzą o kwocie brutto dotyczącej ceny za całą dostawę, możliwości skorzystania ze skonta oraz wysokości rabatu - określonego procentowo od ceny brutto, a zatem także o wartości brutto po udzielonym rabacie. Nabywca byłby w stanie „sam” wyliczyć wartość "nominalną" przysługującego mu skonta. Rabat tym samym byłby już udzielony na podstawie faktury pierwotnej jeżeli nabywca tylko skorzystałby ze skonta.

Z logicznego punktu widzenia taka sytuacja czyniłaby zbędnym obowiązek wystawienia faktury korygującej, ponieważ sprzedawca oraz nabywca towaru od początku dysponowaliby wiedzą o udzielonym rabacie w określonym terminie.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Polecamy: Biuletyn VAT

Stanowisko organów podatkowych oraz sądów administracyjnych

Zarówno organy podatkowe jak i sądy administracyjne instytucje prezentują stanowisko, według którego w sytuacji, w której nabywca skorzysta ze skonta to każdorazowo dochodzi do udzielenia rabatu, co oznacza że sprzedawca powinien wystawić fakturę korygująca według literalnej wykładni przepisu art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1718/15 (orzeczenie nieprawomocne), stwierdzono że skorzystanie z wcześniejszej zapłaty (skonto) ma charakter warunkowy i dopiero z chwilą ziszczenia się warunku, tj. wcześniejszej zapłaty – jest ono udzielone.

Nie ma więc znaczenia fakt, czy wszelkie potrzebne informacje o skorzystaniu z rabatu są już zawarte na pierwotnej fakturze VAT, czy też nie (podobnie stwierdzono również w wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2015, sygn. akt I SA/Wr 1506/15  – nieprawomocne). W wyżej wymienionych wyrokach stwierdzono również, iż obowiązek wystawiania faktur korygujących w omawianej sytuacji „nie jest przejawem nadmiernego formalizmu”.

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy muszą więc uważać, czy dany kontrahent skorzystał ze skonta w określonym terminie, np. poprzez monitoring otrzymanych płatności, z albo bez wartości skonta. Jeżeli nabywca skorzysta ze skonta, to sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą licząc od daty otrzymania płatności ze skontem – data udzielenia rabatu, nie zaś od daty wystawienia faktury pierwotnej. Sytuacja może się komplikować w stosunku do kontrahentów unijnych, którzy często nie rozumieją, iż polscy sprzedawcy mają obowiązek wystawiania faktur korygujących w sytuacji skorzystania przez nich ze skonta. Warto w tym miejscu przytoczyć przepis art. 90 ust. 1 Dyrektywy VAT, według którego państwa członkowskie same ustalają zasady związane np. z obniżaniem cen po dokonaniu dostawy. Może to pomóc przy ewentualnych rozmowach z kontrahentami unijnymi, którzy będą mogli posiadać inne doświadczenia w zakresie faktur VAT wykazujących wartości ze skontem.

Wystarczy jednak, iż polscy przedsiębiorcy jedynie wyślą do kontrahenta unijnego fakturę korygującą bez żądania potwierdzenia jej otrzymania przez drugą stronę danej transakcji w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 30 września 2014 r., znak nr ILPP2/443-708/14-2/MR).

Powyższe wskazuje literalną i nazbyt restrykcyjną interpretację przepisu art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Miejmy nadzieję, iż Naczelny Sąd Administracyjny zweryfikuje tezy postawione ww. wyrokach WSA we Wrocławiu.

Mateusz Baszczyński, młodszy konsultant podatkowy w Rödl & Partner

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA