| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Przechowywanie faktur w formie elektronicznej a odliczenie VAT

Przechowywanie faktur w formie elektronicznej a odliczenie VAT

Zgodnie przepisami ustawy o VAT podatnicy mogą przechowywać faktury w formie elektronicznej. Niekiedy wątpliwości budzi jednak fakt czy podatnik przechowujący w takiej formie faktury może dokonywać bez przeszkód odliczenia VAT naliczonego od VAT należnego.

Jakie są podstawowe zasady przechowywania faktur?

W świetle regulacji zawartych w art. 112a ustawy o VAT podatnicy mają obowiązek przechowywać faktury:

- wystawione przez siebie lub w swoim imieniu, w tym wystawione ponownie;

- otrzymane faktury, w tym otrzymane ponownie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Ten sam artykuł wskazuje także sposób w jakim powinny być one przechowywane, czyli zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w podziale na okresy rozliczeniowe.

Natomiast, zgodnie z art. 112a ust.3 ustawy podatnicy mogą przechowywać faktury w formie elektronicznej. Ważne jest jednak to, że muszą oni zapewnić na każde wezwanie organu podatkowego ich bezzwłoczny dostęp i przetwarzanie danych w nich zawartych.

Istotną kwestią jest także, iż przywoływany już art. 112a nie precyzuje jakie faktury powinny być przechowywane. Z powyższego wynika, iż podatnik jest obowiązany przechowywać wszystkie faktury, a sposób wyboru czy przechowanie będzie odbywało się w formie papierowej czy elektronicznej należy do samego podatnika.

Czy można przechowywać faktury w sposób mieszany?

Ustawodawca nie stworzył przeszkód ku temu, aby podatnik część faktur przechowywał w formie elektronicznej, a następną część w formie papierowej.

Takie podejście potwierdza stanowisko zajęte przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 stycznia 2012 roku sygn.akt. I FSK482/11, w którym czytamy, że "(…) nie ma normatywnych przeciwwskazań do istnienia "mieszanego" systemu wysyłania i przechowywania faktur, polegającego na wysyłaniu faktury w formie papierowej oraz przechowywanie jej kopii w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu. Za taką wykładnią przemawiają zarówno względy celowościowe, jak i ekologiczne czy ekonomiczne".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kulig-Moskwa

Katarzyna Kulig-Moskwa – Kierownik zespołu dydaktycznego zarządzania zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, członek rady nadzorczej kompleksu sportowego, lider wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia HRBP. Doktor nauk ekonomicznych o specjalizacji zarządzanie. Od ponad 10 trener biznesu, wykładowca i promotor na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Jako trener biznesu zajmuje się szkoleniami i doradztwem dla kadry kierowniczej. W swojej pracy stosuje praktyczne podejście oraz wykorzystuje aktywne i kreatywne formy pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK