| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Faktury wystawiane w trybie samofakturowania w JPK_VAT

Faktury wystawiane w trybie samofakturowania w JPK_VAT

Wielu naszych stałych klientów wystawia faktury w naszym imieniu. W jaki sposób należy ujmować w JPK_VAT faktury wystawiane w trybie samofakturowania?

Faktury wystawiane w ramach samofakturowania należy wykazywać w plikach JPK_VAT na zasadach ogólnych, tj. w taki sam sposób jak zwykłe faktury sprzedażowe.

Sprzedaż towarów czy usług potwierdza sprzedawca, który wystawia fakturę. Przepisy o VAT dopuszczają jednak możliwość przeniesienia obowiązku udokumentowania sprzedaży na nabywcę w drodze tzw. samofakturowania.

Zasady dokumentowania transakcji w tym trybie reguluje art. 106d ust. 1 ustawy o VAT. Wynika z niego, że prawo do samofakturowania przysługuje podmiotowi nabywającemu towary lub usługi, który jest:

● podatnikiem podatku od towarów i usług,

● podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze bądź

● osobą prawną niebędącą podatnikiem.

Samofakturowanie dotyczy przede wszystkim dokumentowania sprzedaży towarów i usług dokonanej przez podatnika na rzecz nabywcy oraz wystawiania faktur zaliczkowych. Może obejmować także dostawę towarów lub świadczenie usług, których miejscem opodatkowania jest kraj trzeci. Warunkiem wystarczającym i jednocześnie niezbędnym dla stosowania tego rozwiązania jest wcześniejsze zawarcie umowy w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz podatnika, w której strony określą procedurę zatwierdzania poszczególnych faktur przez sprzedawcę.

Treść takich faktur – poza obowiązkiem umieszczania na nich wyrazu „samofakturowanie” (zob. art. 106e ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT) – nie różni się od zwykłych faktur. Nie różni się również sposób ich wykazywania w ewidencji VAT czy w plikach JPK_VAT.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

UWAGA !
Faktura wystawiona przez nabywcę powinna zawierać
poza elementami wymaganymi dla zwykłej faktury dodatkowo wyraz „samofakturowanie”.

W konsekwencji faktury wystawiane w ramach samofakturowania należy wykazywać w plikach JPK_VAT na zasadach ogólnych, tj. w taki sam sposób jak zwykłe faktury. Dotyczy to wykazywania tych faktur w plikach JPK_VAT przez wystawiających te faktury nabywców, jak i wykazywania faktur przez sprzedawców, w których imieniu faktury wystawiają nabywcy.

Ponadto nie ma potrzeby wskazywania w plikach JPK_VAT w jakikolwiek sposób, że są to faktury wystawiane w ramach samofakturowania. Nie jest to bowiem informacja, która musi być wskazywana w treści prowadzonej przez podatników ewidencji VAT. Tym samym informacji tej nie zamieszczamy w plikach JPK_VAT, które stanowią odzwierciedlenie ewidencji VAT, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Podstawa prawna:

  • art. 106d ust. 1 oraz art. 106e ust. 1 pkt 17, art.109 ust.3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 86

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK