| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Import usług > Jak rozliczyć w VAT import usług szkoleniowych

Jak rozliczyć w VAT import usług szkoleniowych

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza zlecić zagranicznej firmie wykonanie usługi szkoleniowej w Polsce. Firma ta nie jest zarejestrowana jako podatnik w Polsce, a więc podatek zostanie rozliczony przez Spółkę w ramach importu usług. Czy w związku z powyższym u Spółki wystąpi sprzedaż zwolniona i ciążyć będzie na niej obowiązek stosowania przepisów o odliczaniu częściowym?

Tak.

W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę, posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania,

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w dziedzinie edukacji jest miejsce, w którym usługi są faktycznie świadczone.

Oznacza to, że miejscem opodatkowania wszelkich usług edukacyjnych wykonywanych na terytorium Polski jest zawsze Polska.

W przypadku gdy usługi te świadczone są przez zagranicznych podatników, na podatnikach polskich może ciążyć obowiązek rozliczenia podatku w ramach importu usług.

W związku z tym, że usługi w zakresie edukacji są zwolnione od podatku, wystawiona przez polskiego podatnika faktura wewnętrzna powinna wskazywać zwolnienie.

Jednocześnie jednak należy zauważyć, iż fakt rozliczania podatku w ramach importu usług nie zmienia tego, że świadczącym usługę pozostaje podatnik zagraniczny i to jego sprzedaż stanowi dana usługa.

Co prawda obrót z tytułu importu usług wykazywany jest w deklaracji składanej przez polskiego podatnika, ale fakt ten stanowi niejako wykazanie obcego obrotu.

W żadnym razie obrót ten nie może mieć wpływu na proporcję sprzedaży stosowaną dla celów odliczania częściowego.

Co prawda przepisy nie stanowią o tym wprost, lecz należy uznać, że obrotem stanowiącym podstawę ustalania tej proporcji jest obrót ze sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, a więc obrót z tytułu:
- odpłatnej dostawy towarów na terytorium Polski (z wyłączeniem, z analogicznych przyczyn do wskazanych powyżej, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca),
- odpłatnego świadczenia usług (z wyłączeniem, z przyczyn wskazanych powyżej, importu usług),
- eksportu towarów,
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Dopuszczalne przez prawo wspólnotowe zwolnienia w podatku od wartości dodanej określone w VI Dyrektywie VAT (art. 130), zostały w całości uwzględnione w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Dlatego też rozszerzenie tego bezwzględnie obowiązującego katalogu w § 8 ust. 1 pkt. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest niezgodne z regulacjami unijnych dyrektyw VAT. Państwa członkowskie nie są bowiem uprawnione do wprowadzenia do krajowego porządku prawnego innych poza wymienionymi w tym katalogu zwolnień od podatku od wartości dodanej.
- z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 kwietnia 2009 r. I SA/Gd 891/2008.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »