| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Import usług > Czy od usług szkoleniowych należy rozliczyć import usług?

Czy od usług szkoleniowych należy rozliczyć import usług?

Polskie firmy korzystają coraz częściej ze szkoleń organizowanych za granicą. W związku z tym mogą powstać wątpliwość, czy może trzeba rozpoznać import usług w świetle przepisów VAT odnośnie takich szkoleń.

Alfa Sp. z o.o. dokonała zapłaty za uczestnictwo w szkoleniu otwartym (konferencji) pod nazwą „ABCdot. tematyki technicznej. Szkolenie ma się odbyć podczas targów zorganizowanych na terytorium Francji w lipcu 2013 r. Podatnik otrzymał w związku z powyższym fakturę dokumentującą zapłatę za wstęp na powyższe szkolenie. Z przedmiotowej faktury wynika, że usługodawca (posiadający siedzibę na terytorium Francji) naliczył francuski podatek od wartości dodanej. Spółka powzięła wątpliwość czy jest zobowiązana rozpoznać import usługi na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W pierwszej kolejności powołać należy art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w którym czytamy, że opodatkowaniem tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak wynika natomiast z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (…).

W konsekwencji wskazana w stanie faktycznym transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT przez Spółkę Alfa, jeśli przepisy określające miejsce świadczenia (kraj opodatkowania) usług wskazują, że winna być rozliczona na terytorium Polski.

I tak, w myśl ogólnej zasady wynikającej z art. 28b ustawy o VAT, miejscem świadczenia w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (Spółka Alfa wypełnia definicję podatnika z art. 28a cyt. ustawy) jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Natomiast w myśl art. 28g ust. 1 cyt. ustawy, miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usług pomocniczych związanych z usługami wstępu na te imprezy, świadczonych na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają. Jednocześnie, w kontekście ustalenia miejsca świadczenia usług wstępu w ramach m.in. działalności naukowej/edukacyjnej warto odwołać się także do art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r., ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE, w którym zdefiniowano pojęcie usług wstępu, poprzez m.in. wskazanie, jakie usługi, w szczególności, termin ten obejmuje.

I tak, w myśl art. 32 ust. 1 ww. rozporządzenia, usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, obejmują świadczenie usług, których podstawową cechą jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej. Z kolei, jak stanowi art. 32 ust. 2 lit. c) tego rozporządzenia, ustęp 1 ma zastosowanie w szczególności do: prawa wstępu na wydarzenia edukacyjne i naukowe, takie jak konferencje i seminaria.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »