| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy można ewidencjonować obrót przy zastosowaniu jednej drukarki fiskalnej podłączonej do dwóch komputerów

Czy można ewidencjonować obrót przy zastosowaniu jednej drukarki fiskalnej podłączonej do dwóch komputerów

Zdarza się, że podatnik prowadząc ewidencję przy zastosowaniu kasy fiskalnej zadaje sobie pytanie czy możliwe jest jednej drukarki fiskalną jednocześnie do dwóch komputerów i w ten sposób ewidencjonowanie obrotu i kwot VAT należnego.

Najczęściej może zaistnieć taka sytuacja gdy podatnik zorganizuje w jednym pomieszczeniu dwa stanowiska sprzedażowe zaopatrzone w komputery i podłączy do nich drukarkę fiskalną. Komputery pracują na jednej bazie danych, każdy komputer tworzy dokumenty o charakterze paragonu fiskalnego.

Zgodnie z art. 111 ust. 6a ustawy o VAT, kasa rejestrująca służąca do prowadzenia ewidencji, musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących zawieranych transakcji, w tym wysokości uzyskiwanego przez podatnika obrotu i kwot podatku należnego, oraz musi przechowywać te dane lub też zapewniać bezpieczny ich przekaz na zewnętrzne nośniki danych.

Producenci krajowi i importerzy kas rejestrujących są obowiązani do uzyskania dla kas służących do prowadzenia ewidencji, potwierdzenia ministra właściwego do spraw finansów publicznych, że kasy te spełniają funkcje wymienione w ust. 6a oraz kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać (art. 111 ust. 6b).

Zobacz: Kasy fiskalne 2011 - czyli kto utraci zwolnienie

Kryteria i warunki techniczne, o których mowa w cytowanym wyżej przepisie zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338).

Z § 3 ust. 2 pkt 3 wynika, że drukarka fiskalna – kasa bez programu aplikacyjnego, to kasa z modułem fiskalnym, bez programu aplikacyjnego kasy, sterowane kompatybilnym komputerowym programem aplikacyjnym kasy poprzez wbudowany określony interfejs umożliwiający między innymi połączenie kasy przewodowo z komputerem w obrębie obsługującego klienta stanowiska kasowego.

Używane przez podatników do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego urządzenia rejestrujące muszą więc zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących zawieranych transakcji, w tym wysokości uzyskiwanego przez podatnika obrotu i kwot podatku należnego, muszą przechowywać te dane lub też zapewniać bezpieczny ich przekaz na zewnętrzne nośniki danych oraz muszą spełniać szereg kryteriów i warunków technicznych, określonych przepisami rozdziału 2 powołanego rozporządzenia.

Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia, podatnicy mogą stosować do ewidencji wyłącznie kasy lub system kasowy, które posiadają potwierdzenie ministra właściwego do spraw finansów publicznych o spełnieniu funkcji wymienionych w art. 111 ust. 6a ustawy oraz kryteriów i warunków technicznych, określonych w rozporządzeniu.
Jeżeli więc podatnik dokonuje rejestracji sprzedaży przy zastosowaniu systemu komputerowego, do którego podłączona jest drukarka fiskalna, spełniająca wszystkie wymogi techniczne nałożone rozporządzeniem Ministra Finansów możliwe jest prowadzenie ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu drukarki fiskalnej współpracującej z dwoma komputerami.

Polecamy: Kasa fiskalna - informacje ogólne

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK