| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy nieodpłatne wydanie towaru trzeba rejestrować kasą fiskalną

Czy nieodpłatne wydanie towaru trzeba rejestrować kasą fiskalną

Nieodpłatne przekazania towarów na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu VAT. Takich przekazań nie można zrównywać ze sprzedażą w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT i dlatego nie ma do nich zastosowania art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, wprowadzający obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących.

Dlatego też nieodpłatne przekazania towarów na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlegają obowiązkowi ewidencji za pomocą kas rejestrujących.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 września 2010 r. (III SA/Wa 1486/10)

Stan faktyczny i pytania podatnika

Spółka jest dystrybutorem napojów alkoholowych (piwo i wino). W ramach działalności marketingowej i reklamowej podejmuje szereg działań polegających m.in. na nieodpłatnym wydawaniu różnego rodzaju towarów. Towary te oznaczone są zwykle logo spółki lub dystrybuowanych przez nią produktów i co do zasady stanowią nośnik treści reklamowych. 

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu z nabycia towarów przekazywanych nieodpłatnie, a także czy ich przekazywanie stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT? W dalszej kolejności spółka chciała wiedzieć, czy ww. czynności podlegają ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie spółka wskazała, iż jej zdaniem jest ona uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia towarów przekazywanych w ramach działalności marketingowej oraz promocyjnej, bez względu na fakt uznania wykonania przedmiotowych przekazań towarów za czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT. 

W zakresie odpowiedzi na kolejne pytania spółka uznała, że przekazywanie towarów w ramach prowadzonej działalności marketingowej oraz promocyjnej nie może stanowić odpłatnej dostawy towarów, w konsekwencji, przekazywanie tych towarów nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Tym samym czynności takie nie podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kas rejestrujących. 

Z tym stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. 

Stanowisko WSA

Na interpretację indywidualną spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił zaskarżoną decyzję.

Sąd podzielił argumenty spółki. WSA podkreślił, że art. 7 ust. 2 ustawy o VAT po nowelizacji (z 2005 r.) art. 7 ust. 3 nie pozwala na przyjęcie innego stanowiska niż to, że czynności będące przedmiotem sporu nie mogą być opodatkowane. 

Sąd podkreślił, że nieodpłatnego przekazania nie należy traktować na równi ze sprzedażą. W zakresie przepisu art. 7 ust. 2 oraz art. 111 ustawy o VAT uznał, iż bogate i jednolite orzecznictwo w tej kwestii nie pozostawia żadnych wątpliwości. Tym samym powyższe czynności nie podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kas rejestrujących.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK