| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy nieodpłatne wydanie towaru trzeba rejestrować kasą fiskalną

Czy nieodpłatne wydanie towaru trzeba rejestrować kasą fiskalną

Nieodpłatne przekazania towarów na cele związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu VAT. Takich przekazań nie można zrównywać ze sprzedażą w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT i dlatego nie ma do nich zastosowania art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, wprowadzający obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących.

Dlatego też nieodpłatne przekazania towarów na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlegają obowiązkowi ewidencji za pomocą kas rejestrujących.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 września 2010 r. (III SA/Wa 1486/10)

Stan faktyczny i pytania podatnika

Spółka jest dystrybutorem napojów alkoholowych (piwo i wino). W ramach działalności marketingowej i reklamowej podejmuje szereg działań polegających m.in. na nieodpłatnym wydawaniu różnego rodzaju towarów. Towary te oznaczone są zwykle logo spółki lub dystrybuowanych przez nią produktów i co do zasady stanowią nośnik treści reklamowych. 

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu z nabycia towarów przekazywanych nieodpłatnie, a także czy ich przekazywanie stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT? W dalszej kolejności spółka chciała wiedzieć, czy ww. czynności podlegają ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie spółka wskazała, iż jej zdaniem jest ona uprawniona do odliczenia podatku naliczonego VAT z tytułu nabycia towarów przekazywanych w ramach działalności marketingowej oraz promocyjnej, bez względu na fakt uznania wykonania przedmiotowych przekazań towarów za czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT. 

W zakresie odpowiedzi na kolejne pytania spółka uznała, że przekazywanie towarów w ramach prowadzonej działalności marketingowej oraz promocyjnej nie może stanowić odpłatnej dostawy towarów, w konsekwencji, przekazywanie tych towarów nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Tym samym czynności takie nie podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kas rejestrujących. 

Z tym stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. 

Stanowisko WSA

Na interpretację indywidualną spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił zaskarżoną decyzję.

Sąd podzielił argumenty spółki. WSA podkreślił, że art. 7 ust. 2 ustawy o VAT po nowelizacji (z 2005 r.) art. 7 ust. 3 nie pozwala na przyjęcie innego stanowiska niż to, że czynności będące przedmiotem sporu nie mogą być opodatkowane. 

Sąd podkreślił, że nieodpłatnego przekazania nie należy traktować na równi ze sprzedażą. W zakresie przepisu art. 7 ust. 2 oraz art. 111 ustawy o VAT uznał, iż bogate i jednolite orzecznictwo w tej kwestii nie pozostawia żadnych wątpliwości. Tym samym powyższe czynności nie podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kas rejestrujących.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK