| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy dokonanie sprzedaży na rzecz pracowników należy ewidencjonować na kasie fiskalnej?

Czy dokonanie sprzedaży na rzecz pracowników należy ewidencjonować na kasie fiskalnej?


Jak pokazuje praktyka niejednokrotnie zdarza się, że firma dokonuje sprzedaży na rzecz swoich pracowników. W takich sytuacjach pojawia się zasadnicze pytanie, czy tego typu transakcja powinna być rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej?

Sprzedaż dokonywana na rzecz pracowników nie musi być ewidencjonowana za pomocą kas rejestrujących. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania takiej sprzedaży, co prawda tylko do 31 grudnia 2010 r., wynika z § 2 pkt 2 w związku z pozycją 34 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

Trzeba jednak pamiętać, że zwolnienie to nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie takiej sprzedaży przed dniem 1 stycznia 2010 r.

Jednakże wartość sprzedaży dokonywanej na rzecz pracowników (podobnie jak wartość pozostałej zwolnionej przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), powinna być uwzględniana przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, przysługujących ze względu na wartość sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania (nie wyższą w poprzednim roku podatkowym niż 40 000 zł, zaś w przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż w 2010 r. – nie wyższą niż 20 000 zł – § 3 ust. 1 pkt 3 oraz § 3 ust. 5 rozporządzenia).

Polecamy: Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Dla podkreślenia zwrócić należy uwagę na interpretację organów skarbowych (np. decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2006 r., nr P1-P-443/134/05 lub decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 3 lipca 2007 r., nr PI/443-4/07/Z/03). 

Zdaniem organów sprzedaż dla pracowników może przyczynić się lub spowodować utratę prawa do zwolnienia z ewidencjonowania na kasie ze względu na limit obrotów (nie dotyczy to sprzedaży dokonywanej na rzecz pracowników, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zakupów dokonują jako przedsiębiorcy - w takim przypadku sprzedaż na rzecz pracowników nie jest sprzedażą podlegającą obowiązkowi ewidencjonowania).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »