| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Nowe stawki VAT w kasach fiskalnych od 2011 roku

Nowe stawki VAT w kasach fiskalnych od 2011 roku


Od początku 2011 r. wejdą w życie zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług. Najważniejsze z nich dotyczą podwyższenia stawek VAT. Zmiany stawek podatku VAT wymuszają nowelizacje przepisów wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług. Jedna z tych zmian dotyczyć ma rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Dotychczasowe brzmienie przepisu:
“c) oznaczenia literowe od "A" do "G" służące użytkownikowi kasy do przyporządkowania stawki podatku do nazw towarów i usług, przy czym:
literze "A" jest przyporządkowana stawka podatku w wysokości 22 %,
literze "B" jest przyporządkowana stawka podatku w wysokości 7 %,
literze "C" jest przyporządkowana stawka podatku w wysokości 0 %,
literom od "D" do "G" odpowiadają kolejne stawki podatku wprowadzane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku”

III. w § 7 ust. 1 pkt 16 otrzymuje brzmienie:
§ 7 ust. 1: “Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani spełniać następujące warunki przy prowadzeniu ewidencji przy zastosowaniu kas: [...]
16) stosować przyporządkowanie do oznaczeń literowych stawek podatku zgodnych z zasadami określonymi w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. c; ewentualne odstępstwa są dopuszczalne:
- w starszych typach kas, gdzie liczba przewidzianych w konstrukcji kasy grup podatkowych jest mniejsza niż wynika z tego przepisu
- przejściowo w okresie 5 miesięcy po zmianie wysokości stawek podatkowych.”

Dotychczasowe brzmienie tego przepisu:
“16) stosować przyporządkowanie do oznaczeń literowych stawek podatku zgodnych z zasadami określonymi w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. c; ewentualne odstępstwa są dopuszczalne w starszych typach kas, gdzie liczba przewidzianych w konstrukcji kasy grup podatkowych jest mniejsza niż wynika z tego przepisu.”

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK