| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy zawsze świadczenie usług przewozu osób musi być dokumentowane kasą fiskalną?

Czy zawsze świadczenie usług przewozu osób musi być dokumentowane kasą fiskalną?

Analiza przepisów regulujących kwestie związane z obowiązkiem ewidencji świadczonych usług za pomocą kas rejestrujących prowadzi do wniosków, że praktycznie każde usługi polegające na odpłatnym przewozie osób polegają rejestracji na ww. urządzeniu.

Podatnicy mają świadomość, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej po przekroczeniu pewnego pułapu obrotów (40.000 zł dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i 20.000 zł dla rozpoczynających w trakcie roku podatkowego) rodzi konieczność instalacji kasy fiskalnej.

Bardzo często nie wiedzą jednak, że sprzedaż określonych w przepisach towarów/usług wywołuje konieczność instalacji ww. urządzenia już od pierwszej czynności.

Do takich usług należą m.in. odpłatne przewozy osób.

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą planuje rozpocząć świadczenie usług polegających na przewozie osób niepełnosprawnych samochodem osobowym (do 9 osób łącznie z kierowcą). Ww. czynności nie będą stanowiły usług taxi. Usługi będą polegały na zabraniu osób/osoby niepełnosprawnej wraz z opiekunem/opiekunami z wyznaczonego przez nich miejsca (np. z domu) i transporcie do określonego punktu docelowego. Będzie to przewóz okazjonalny i nieregularny. Klientami będą osoby fizyczne z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz domy pomocy społecznej, szkoły, organizacje pozarządowe itp.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kwestie dotyczące ewidencji za pomocą kas fiskalnych oraz ewentualnych zwolnień od tej ewidencji uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Przywołane rozporządzenie przewiduje generalnie dwa rodzaje zwolnień od kas:
 podmiotowe - zwalniające podatnika z obowiązku ewidencjonowania w zakresie całej prowadzonej przez niego działalności,
 przedmiotowe - zwalniające z ewidencjonowania tylko ściśle określone czynności.

Stosownie do treści § 2 ust.1 pkt 1 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012 r. – sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Usługi przewozów okazjonalnych nie są wymienione w tym załączniku, jako usługi zwolnione z obowiązku rejestrowania ich na kasie.

Dodatkowo § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 7 rozporządzenia wskazuje, że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012 r. podatników, u których kwota obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000 zł/20 000 zł (i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »