| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Oscypek „nabity” na kasę fiskalną

Oscypek „nabity” na kasę fiskalną

Urząd Skarbowy w Zakopanem i Biuro Promocji Miasta Zakopanego podjęły z początkiem stycznia 2012 r. wspólnie z osobami będącymi kontrahentami Biura (w tym w szczególności dzierżawcy stoisk handlowych na Krupówkach) inicjatywę zmierzającą do rzetelnego ewidencjonowania osiąganego przychodu, a realizację tego zobowiązania ułatwi dobrowolne stosowanie kasy fiskalnej.

Sprzedaż i produkcja oscypków, a także innych produktów regionalnych, to ważna dziedzina życia gospodarczego w tym regionie.

Najbardziej dochodowe są stragany na Krupówkach i pod Gubałówką – tam dzierżawcy straganów płacą miastu nawet 4 tys. zł miesięcznego czynszu. Problem w tym, że spod góry oscypków nie wystawały z tych straganów kasy fiskalne. Nie wystawały … bo ich tam nie było. Teraz ma się to zmienić.

Sprzedawcy oscypków będą też „przy okazji” musieli zarejestrować oficjalnie działalność gospodarczą, bo tajemnicą poliszynela jest, że działają w znakomitej większości w szarej strefie.

Jak informuje Biuro Promocji Zakopanego na Krupówkach ma pozostać jedynie sprzedaż oscypka i innych podobnych produktów mlecznych wpisanych do rejestru produktów tradycyjnych woj. Małopolskiego (gołka, redykołka, bryndza, bundz). Zezwolenie na taką sprzedaż nie oznacza jednak, że osoby prowadzące handel, mogą go prowadzić bez rejestracji.

Dotąd Zakopane przeprowadzało przetargi na stoiska handlowe na Krupówkach kierowane do baców, czyli do wytwórców, natomiast handlem w ich imieniu na stoiskach zajmowały się osoby, albo z najbliższej rodziny, albo posiadające umowy z bacami na sprzedaż tych wyrobów.

Urząd Skarbowy zakwestionował tego typu działalność, jako niezgodną z przepisami podatkowymi, ponieważ nie jest to bezpośrednia sprzedaż płodów rolnych przez rolnika, lecz sprzedaż wyrobów, które są w jakimś sensie przetworzone, a skala sprzedaży jest dość duża.

Na spotkaniu z zainteresowanymi stronami Naczelnik US w Zakopanem poinformowała o obowiązku podatkowym wynikającym z prowadzenia tego typu działalności. Kasy fiskalne, które mają być wprowadzone będą spełniały taka samą rolę jaką spełniają w przypadku innych podmiotów gospodarczych zajmujących się handlem. Osoby, które nie będą chciały dostosować się do przepisów, zapowiedziały ze złożą  rezygnacje z dzierżawy stoisk. Są to jednak jednostkowe przypadki. Cała akcja ma również ogromny wymiar edukacyjny, ponieważ problem handlu przydrożnego, na placach, prywatnych posesjach odbywa się również w podobny sposób, a więc tez bez rejestracji fiskalnej. Będzie to zapewne obszar kolejnych działań fiskusa w przyszłości. 

CEIDG – czyli własna firma przez internet

Przedstawiciele Zakopanego zapowiadają też, że nie wydzierżawią straganów oscypkowych osobom bez stosownej umowy z legalnym producentem oscypków, który legitymuje się unijnym certyfikatem.

Są i inne wymogi. "Będziemy wymagać od handlarzy regionalnego ubioru, w zamian otrzymają od nas estetyczne opakowania na sery z logotypem miasta." – zapowiada szef Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej ma sprzedawca, którego obroty są wyższe niż 40 tys. zł rocznie.

Sprzedawcy, którzy mają obowiązek ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej i wydawania klientom paragonów fiskalnych, a nie robią tego, narażają się na postępowanie o wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe.

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 – grzywny

Inicjatywa Zakopanego zbiega się obecnie z akcją Ministerstwa Finansów „Weź paragon”.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK