| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Od 2013 roku kasy fiskalne prawie dla wszystkich

Od 2013 roku kasy fiskalne prawie dla wszystkich

Stosowanie kas fiskalnych będzie od 2013 r. obowiązkowe dla podatników mających obrót przynajmniej 1667 zł miesięcznie (20 tys. zł rocznie).

Do celów ustalenia limitów uwzględnia się sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Pogorszy się też sytuacja rozpoczynających działalność

Pozostawienie limitu na poziomie 20 tys. zł dla nowych biznesów nie oznacza, że zmiany te nie dotkną także tej grupy przedsiębiorców. Obecnie limit 20 tys. zł stosuje się bez względu na okres rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Taka sama kwota jest więc przewidziana zarówno dla osoby, która rozpoczyna działalność np. w styczniu, jak i w grudniu. Zgodnie z nowymi regulacjami, limit dla podatników rozpoczynających działalność będzie uzależniony od okresu prowadzonej w danym roku sprzedaży.

Inaczej będzie wyglądała jednak sytuacja tych przedsiębiorców, którzy rozpoczną działalność jeszcze w 2012 r. Przy ustalaniu limitu uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia w 2013 r. nie będą stosowali wyliczenia proporcjonalnego, lecz limit 20 tys. będzie ich obowiązywał w skali całego 2012 roku.

Szkoły nauki jazdy bez zwolnienia

Obowiązującymi limitami dla korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych obecnie nie muszą się martwić m. in. osoby świadczące usługi w zakresie szkół jazdy.

Sytuacja ich zmieni się jednak od 2013 roku. Nowe przepisy przewidują bowiem objęcie obowiązkiem ewidencjonowania także usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (do końca 2012 r. są to jedne z czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem przedsiębiorcy był wyższy niż 80%).

Resort finansów uzasadnia tę zmianę pojawiającymi się sygnałami o zaniżaniu obrotów przez tę grupę przedsiębiorców.

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Zakup kasy to nie jedyne obciążenie

Zmiany znaczna grupa mikroprzedsiębiorców odczuje nie tylko dokonując wydatku na zakup kasy fiskalnej (to może być stosunkowo najmniejszy problem, ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania na zakup kasy fiskalnej - ceny kas rejestrujących wahają się w granicach 600 – 1 000 zł (ale są też droższe wersje, które kosztują ponad 3 tys. zł; podatnicy mogą uzyskać częściową refundację wydatków w wysokości 90% jej ceny zakupu netto, jednak nie więcej niż 700 zł.).

Przedsiębiorcy, którzy stosują kasy fiskalne są jednocześnie zobowiązani do wielu innych czynności związanych z tym sposobem ewidencjonowania, a te stanowią znaczne obciążenie.

Można tu wskazać przykładowo:

  • prowadzenie i przechowywanie dokumentacji o przebiegu eksploatacji kasy rejestrującej,
  • konieczność przechowywania kopii dokumentów kasowych do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego (zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, przy czym w określonych sytuacjach przepisy przewidują zawieszenie, np. w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego, lub przerwanie biegu przedawnienia np. zastosowanie środka egzekucyjnego, co wpływa na wydłużenie tego okresu).

Trzeba także liczyć się z koniecznością np. udostępnienia kas do kontroli stanu ich nienaruszalności i prawidłowości pracy na każde żądanie właściwych organów.

Katarzyna Rola-Stężycka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK