| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Sprzedaż na rzecz pracowników – czy rejestrować na kasie fiskalnej?

Sprzedaż na rzecz pracowników – czy rejestrować na kasie fiskalnej?

Wielu pracodawców sprzedaje pracownikom towary, takie jak stare komputery czy telefony wymieniane w firmie na nowsze modele. Nierzadko także przedsiębiorcy świadczą na rzecz pracowników usługi, przykładowo udostępniając podwładnym karty benefit. Czy w takich przypadkach istnieje obowiązek ewidencjonowania transakcji przy użyciu kasy fiskalnej?

Co do zasady sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinna być ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej (kasy fiskalnej). Jednakże niektóre grupy podatników i czynności są z tej powinności zwolnione na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, obowiązującego począwszy od 1 stycznia 2013 r.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Na gruncie wskazanego powyżej rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów i świadczenie usług przez podatnika na rzecz  jego pracowników. Zatem firma sprzedająca towary i usługi swoim pracownikom nie musi rejestrować tych transakcji za pomocą kasy fiskalnej.

Warto podkreślić, że obecnie (co nie zawsze miało miejsce w przeszłości) zakresem zwolnienia objęta jest także dostawa sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego na rzecz pracowników. Stąd przykładowo nabycie przez pracownika telefonu komórkowego od pracodawcy nie musi zostać zaewidencjonowane na kasie.

Odliczenie VAT w przypadku najmu leasingowanego samochodu

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Należy jednakże pamiętać, że zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się, jeżeli przed dniem 1 stycznia 2013 r. rozpoczęto ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz pracowników za pomocą kasy fiskalnej. Utratę zwolnienia powoduje zaeiwdencjonowanie jakiejkolwiek dostawy bądź usługi, niezależnie od charakteru świadczenia. 

Przykład 1:

Firma A planuje wymianę komputerów. Stary sprzęt ma zostać sprzedany pracownikom.  Przed 1 stycznia 2013 r. Firma A nie ewidencjonowała przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży dokonywanej na rzecz pracowników. Planowane zbycie komputerów nie będzie musiało zostać zarejestrowane za pomocą kasy fiskalnej, w tym zakresie Firma A będzie mogła skorzystać ze zwolnienia.

Przykład 2:

Firma B zamierza odpłatnie udostępnić pracownikom karty benefit. W 2008 r. Firma B zbywała na rzecz pracowników telefony komórkowe. Sprzedaż ta była ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej, z uwagi na fakt, że w obowiązującym wówczas stanie prawnym zwolnienie nie obejmowała sprzętu telekomunikacyjnego. Firma B zastanawia się czy zamierzone udostępnienie kart benefit powinno zostać zaewidencjonowane na kasie. Planowaną transakcję należy zarejestrować przy użyciu kasy fiskalnej. Firma B rozpoczęła przed 1 stycznia 2013 r. ewidencjonowanie sprzedaży pracownikom (zaewidencjonowała zbycie telefonów komórkowych w 2008 r.), w związku z czym zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania zostało wyłączone. W analizowanym przypadku nie ma znaczenia, że w 2008 r. ewidencjonowana była sprzedaż telefonów komórkowych, a teraz mają to być karty benefit - zarejestrowanie jakiejkolwiek czynności powoduje utratę zwolnienia w odniesieniu do wszelkich świadczeń realizowanych na rzecz pracowników. Warto także podkreślić, że na utratę zwolnienia nie wpływa fakt, że w 2008 r. Spółka musiała ewidencjonować transakcje, gdyż nie było wtedy możliwości skorzystania ze zwolnienia. Sam fakt zaeiwdencjonowania, niezależnie od jego przyczyny skutkuje wyłączeniem zwolnienia. Reasumując, Firma B jest obowiązana ewidencjonować sprzedaż kart benefit pracownikom.           

Magdalena Kozłowska, Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK