| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Jedna kasa rejestrująca w dwóch punktach sprzedaży

Jedna kasa rejestrująca w dwóch punktach sprzedaży

Ewidencjonowanie sprzedaży podatnika dokonywanej w różnych miejscach przy użyciu jednej mobilnej kasy fiskalnej jest dozwolone tylko pod warunkiem, że w danym momencie nie istnieje możliwość dokonywania sprzedaży w ramach określonej działalności gospodarczej w więcej niż jednym punkcie sprzedaży.

Obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących obrotu i kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży dokonywanej przez podatników na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wynika z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwana dalej ustawą o VAT).

Co więcej § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (zwane dalej rozporządzeniem) doprecyzowuje, iż obowiązek ewidencjonowania obejmuje każdą sprzedaż, w tym sprzedaż zwolnioną. Ponadto, przepis ten podkreśla, iż kasa fiskalna musi odpowiadać określonym kryteriom i warunkom technicznym, a także spełniać funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT.

Podatnicy są zobligowani do dokonywania na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia zgłoszenia oraz aktualizacji danych dotyczących kasy, obejmujących m.in. adres miejsca instalacji kasy. W przypadku takich, „stacjonarnych” kas fiskalnych dozwolone jest prowadzenie ewidencji sprzedaży dokonywanej tylko w jednym określonym miejscu jej zainstalowania. Istnieje, co prawda, możliwość jej przeniesienia do innego lokalu, ale fakt ten musi zostać zgłoszony organowi podatkowemu w ramach aktualizacji danych w terminie 7 dni od dnia zmiany miejsca używania kasy.

Dozwolone jest również posługiwanie się przenośną (mobilną) kasą fiskalną, co do której w zgłoszeniu, zamiast miejsca instalacji, podaje się adres siedziby lub adres zamieszkania podatnika. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest rejestrowanie sprzedaży dokonywanej przez podatnika w różnych miejscach. Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku zgłoszenia danej kasy jako mobilnej, podatnik nie będzie zobligowany do powiadamiania organu podatkowego o każdorazowym użyciu kasy fiskalnej w miejscu innym niż adres podany w zgłoszeniu (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 stycznia 2014 r. nr ILPP2/443-954/13-6/MR).

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Bardziej problematyczna jest kwestia ewidencjonowania całej sprzedaży podatnika dokonywanej w różnych miejscach przy użyciu tylko jednej przenośnej kasy fiskalnej. Jak wspomniano, podatnik jest obowiązany do ewidencjonowania każdej sprzedaży, a więc dokonanie sprzedaży w różnych punktach w tym samym czasie musi być odpowiednio zaewidencjonowane. Jeśli podatnik w takiej sytuacji posiadłby tylko jedną kasę fiskalną, nie byłby w stanie zarejestrować wszystkich transakcji, narażając się przy tym na ryzyko odpowiedzialności skarbowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK