| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Ulga na zakup kasy rejestrującej dla podatników zwolnionych z VAT

Ulga na zakup kasy rejestrującej dla podatników zwolnionych z VAT

Podatnik zwolniony z VAT, dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych, ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, chyba że może również korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku. Od 1 marca 2015 r. duża grupa podatników, również zwolnionych z VAT, będzie musiała wprowadzić kasy. Gdy dopełnią ustawowych obowiązków, będą mogli wystąpić o zwrot ulgi na zakup kasy rejestrującej.

● uznanie, że przewidywany obrót ze sprzedaży dla osób prywatnych nie przekroczy w bieżącym roku podatkowym limitu w kwocie 20 000 zł, ustalonego w proporcji do okresu sprzedaży w bieżącym roku podatkowym – u podatnika zwolnionego z VAT, który w bieżącym roku rozpoczął sprzedaż na rzecz osób prywatnych.

Oznacza to, że jeśli obroty ze sprzedaży na rzecz osób prywatnych nie przekroczyły podanych limitów, to podatnik podlega zwolnieniu ze stosowania kasy rejestrującej w zakresie całej swojej sprzedaży. Natomiast uzyskanie obrotu z tej sprzedaży przekraczającego wskazane limity powoduje utratę prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży i skutkuje koniecznością zainstalowania kasy. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obowiązujący go limit obrotu (§ 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas).

Bez względu na wysokość obrotów nie mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania podatnicy, którzy wykonują czynności wymienione w § 4 rozporządzenia. Wykaz ten został znacznie poszerzony w 2015 r. Podatnicy wykonujący czynności, które znalazły się w wykazie od 1 stycznia 2015 r., muszą wprowadzić kasy od 1 marca 2015 r.

Aneta Szwęch

Cały artykuł na INFORFK: Jak podatnik zwolniony z VAT rozlicza ulgę na zakup kasy rejestrującej >>

Artykuł podpowiada po spełnieniu jakich warunków możliwe jest skorzystanie z ulgi na zakup kasy rejestrującej. Wskazuje, czy podatnik zwolniony, rozszerzając działalność, może ponownie skorzystać z ulgi przy zakupie kolejnych kas fiskalnych. Materiał zawiera także wzór wniosku o zwrot ulgi na zakup kasy rejestrującej.

Czytaj także:

„Jak zgłosić kasę rejestrującą do urzędu skarbowego, aby uzyskać ulgę na jej zakup” >>

"Kto musi zakupić kasę rejestrującą w 2015 r." >>

"Jakie biura rachunkowe muszą wprowadzić kasy rejestrujące – wyjaśnienie MF" >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK