| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Kto musi zakupić kasę rejestrującą w 2015 r.

Kto musi zakupić kasę rejestrującą w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowy zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących. Podatnicy, którzy dotychczas nie mieli obowiązku posiadania kasy rejestrującej, a od 1 stycznia 2015 r. taki obowiązek mają, powinni zainstalować kasy najpóźniej 1 marca 2015 r.

W rozporządzeniu, które ma obowiązywać kolejne dwa lata (2015 i 2016) zdecydowanie obostrzono dotychczasowe warunki korzystania ze zwolnień. Dlatego na zakup tych urządzeń powinni być gotowi: przedsiębiorcy prowadzący warsztaty samochodowe, wymianę opon i kół oraz stacje badań i przeglądów technicznych pojazdów, prawnicy, doradcy podatkowi, lekarze, dentyści, zakłady gastronomiczne, firmy kateringowe, fryzjerzy, oraz przedsiębiorcy świadczący usługi kosmetyczne lub kosmetologiczne.

Polecamy: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Zasadniczo wszystkich podatników, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej: konsumentów), obejmuje obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot VAT przy zastosowaniu kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Minister Finansów posiada jednak kompetencję do wprowadzenia zwolnień z tego obowiązku (art. 111 ust. 8 ustawy o VAT). W tym celu wydaje rozporządzenia określające czasowe zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania. Do 31 grudnia 2014 r. obowiązywało rozporządzenie określające takie zwolnienia w okresie 2013–2014, a od 1 stycznia 2015 r. w życie weszły regulacje nowego rozporządzenia, które będą właściwe w tym zakresie w latach 2015–2016.

Nowe rozporządzenie w znacznej części powiela dotychczas stosowane rozwiązania w zakresie zwolnień (m.in. zachowane jest zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przez podatników, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych nie przekracza rocznie 20 000 zł, oraz katalog czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania wymienionych w załączniku do rozporządzenia). Niemniej jednak tym razem znacząco rozbudowano katalog usług, których świadczenie uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia z obowiązku instalacji kasy, i to niezależnie od wartości osiąganego obrotu z transakcji z konsumentami.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł: Kto musi zakupić kasę rejestrującą w 2015 r. >>

W artykule m.in.:

  • Kto musi posiadać kasę rejestrującą w 2015 r.
  • Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania – zmiany w załączniku do rozporządzenia
  • Brak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w kasie, gdy nie ma obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »