| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Wata cukrowa i popcorn na festynach bez paragonu

Wata cukrowa i popcorn na festynach bez paragonu

Sprzedaż żywności niestanowiąca świadczenia usługi cateringu jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących. Warunkiem jest nieprzekroczenie w poprzednim roku podatkowym kwoty obrotu zrealizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w wysokości 20 000 zł.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 maja 2015 r., IBPP3/4512-136/15/KG.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Sprawa dotyczyła osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży  zabawek, balonów, popcornu oraz waty cukrowej na odpustach i festynach. Działalność ta jest prowadzona sezonowo i corocznie jest zawieszana w okresie od października do kwietnia. Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT. Dokonuje sprzedaży popcornu oraz waty cukrowej wyłącznie w ruchomej placówce gastronomicznej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Świadczone usługi nie będą stanowić usługi przygotowania żywności dla odbiorców zewnętrznych (cateringu). W poprzednim roku podatkowym wnioskodawca nie był obowiązany do ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej i nie przestał spełniać warunków do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu ze sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy sprzedaż popcornu oraz waty cukrowej na odpustach i festynach podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej.

Prezentując własne stanowisko wskazał, że działalność związana z przygotowaniem żywności na straganach powinna zostać zaliczona do ruchomych placówek gastronomicznych, a tym samym podlegać zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.

W uzasadnieniu wskazał, ze ogólna zasada określona w przepisach ustawy o VAT nakłada obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jednakże na gruncie rozporządzenia do ww. ustawy z obowiązku tego zwolnione jest świadczenie usług związanych z wyżywieniem, za wyjątkiem usług świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz usług przygotowania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering). Na tle przedstawionego stanu faktycznego organ uznał, że wnioskodawca nie świadczy usługi cateringu, a tym samym jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK