| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Sprzedaż przez Internet a obowiązek rejestrowania na kasie fiskanej (fiskalizacji)

Sprzedaż przez Internet a obowiązek rejestrowania na kasie fiskanej (fiskalizacji)

Przedsiębiorcy, którzy dokonują dostaw towarów i świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są, co do zasady, zobligowani ewidencjonować taką sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. Czy jednak taki obowiązek istnieje również w przypadku sprzedaży realizowanej przez Internet?

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienia z tego obowiązku zostały zaś przewidziane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zgodnie z § 2-3 ww rozporządzenia, do fiskalizacji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo nie są  zobligowani, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., podatnicy:

  • u których obrót zrealizowany na rzecz tych osób nie przekracza w danym roku kwoty 20 000 zł (proporcjonalnie do okresu wykonywania tych czynności),
  • dokonujący wyłącznie sprzedaży towarów i usług wymienionych w załączniku do przedmiotowego rozporządzenia,
  • u których udział obrotu z tytułu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekracza 80%.

Należy przy tym zaznaczyć, że wskazane wyżej zwolnienia nie mają zastosowania do sprzedaży świadczeń mających za przedmiot szczególnego rodzaju towary i usługi, wymienione w § 4 rozporządzenia w sprawie  zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (np. dostaw gazu płynnego i wyrobów z metali szlachetnych, usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych itd.).

Zakładając zatem, że przedsiębiorca realizując sprzedaż przez Internet nie dokonuje dostaw towarów lub usług, o których mowa w § 4 ww. rozporządzenia, wówczas zastosowanie znajdzie zwolnienie na podstawie pkt 37-38 załącznika do tego aktu prawnego. Zwolnieniu z obowiązku fiskalizacji podlega bowiem dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi) oraz świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w przypadku gdy zapłata  za wykonaną czynność następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. W przypadku ww. dostaw towarów ewidencja musi wskazywać ponadto, na czyją rzecz czynności te zostały dokonane (dane nabywcy, w tym jego adres).

Monitor Księgowego – prenumerata

W związku z powyższym należy stwierdzić, że sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej realizowana przez Internet nie podlega obowiązkowi fiskalizacji, jeśli nabywca opłaca to świadczenie w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej oraz pod warunkiem że prowadzona dodatkowo ewidencja i dowody zapłaty będące w posiadaniu sprzedawcy potwierdzają wyraźnie, jakich czynności zapłata dotyczy (oraz dane nabywcy – w przypadku dostaw towarów). W takim przypadku przekroczenie limitu sprzedaży przez Internet na rzecz osób fizycznych nie obliguje podatnika (sprzedawcy) do instalacji kasy fiskalnej.

Biuletyn VAT

Warto przy tym dodać, że do skorzystania z powyższego zwolnienia uprawnieni są również podatnicy realizujący sprzedaż przez Internet, jeśli zapłata jest uiszczana przez nabywcę za pośrednictwem takich systemy płatnicze on-line (np. PayU). Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18.12.2013 r.  sygn. IPPP2/443-1127/13-2/KOM oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7.08.2013 r. sygn. IPTPP4/443-276/13-4/OS.

Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Łunio

Niezależny ekspert ds. programu Płatnik. Były wieloletni administrator przekazu elektronicznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadał za administrację siecią i aplikacjami interakcyjnymi (m.in. programem Płatnik) w Kompleksowym Systemie Informatycznym i od strony klienta ZUS. Doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK