| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > Czy można skorygować paragon z kasy fiskalnej fakturą korygującą

Czy można skorygować paragon z kasy fiskalnej fakturą korygującą

Jeden z klientów, któremu sprzedaliśmy towar, ewidencjonując tę sprzedaż na kasie fiskalnej, zażądał od nas skorygowania paragonu fakturą korygującą. Naszym zdaniem przepisy nie umożliwiają dokonania bezpośrednio takiej korekty. Czy mamy rację?

Tak. Nie jest możliwe dokonanie bezpośrednio korekty paragonu fiskalnego poprzez wystawienie faktury korygującej. Sprzedaż wykazana na paragonie może być korygowana we właściwej dla siebie formie przewidzianej w § 3 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Alternatywnym rozwiązaniem, uwzględniającym żądanie klienta, jest dokonanie korekty spornego para­gonu z wykorzystaniem faktury korygującej niejako w sposób „pośredni".

Wystawienie faktury korygu­jącej musi wówczas zostać poprzedzone wystawieniem faktury pierwotnej do tego paragonu i dopiero ta faktura jest korygowana poprzez wystawienie faktury korygującej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

- § 3 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. z 2013 r. poz. 363.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »