| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Kasy fiskalne > VAT pomyłkowo wykazany na paragonie fiskalnym

VAT pomyłkowo wykazany na paragonie fiskalnym

Korzystam ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Ewidencję obrotu prowadzę przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W wyniku pomyłki serwisanta cała sprzedaż zwolniona z VAT została opodatkowana 23% stawką. Czy muszę rozliczyć pomyłkowo naliczony podatek? Jakie konsekwencje grożą mi ze strony urzędu skarbowego?

Nie musi Pan rozliczać pomyłkowo wykazanego na paragonach VAT. W przedstawionej sytuacji grozi Panu grzywna za wykroczenie skarbowe. Może Pan jednak zminimalizować ryzyko nałożenia grzywny, korzystając z tzw. czynnego żalu. Szczegóły poniżej.

Przepisy ustawy o VAT, a konkretnie jej art. 108 ust. 1 wskazują, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Na podstawie tego przepisu wystawianie faktur z błędnie naliczonym VAT zobowiązuje podatników do zapłaty wykazanych na fakturach kwot VAT.

UWAGA!

Podatnik, który wystawi fakturę z błędnie naliczonym VAT, będzie zobowiązany do zapłaty wykazanych na fakturach kwot podatku.

Jednak w przypadku paragonów podobnego przepisu nie ma. W konsekwencji paragony z błędnie wykazanym VAT nie zobowiązują podatników do zapłaty wykazanych na paragonach kwot VAT.

Co istotne, stanowisko to znajduje potwierdzenie w wyjaśnieniach udzielanych przez organy podatkowe. Jako przykład można wskazać interpretacje indywidualne:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 stycznia 2011 r. (sygn. IBPP4/443-1959/10/AZ),
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 marca 2012 r. (sygn. ILPP2/443-22/12-3/AKr) czy
  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 czerwca 2016 r. (sygn. IPPP2/4512-219/16-4/JO).

Polecamy: Biuletyn VAT

Jak czytamy w ostatniej z nich:

(…) w przypadku wystawienia innego dokumentu sprzedaży niż faktura VAT, w przedmiotowej sprawie paragonu fiskalnego, w którym wykazano kwotę podatku należnego, pomimo, że sprzedaż podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, wystawca nie ma obowiązku zapłaty wykazanej na tym dokumencie (tj. paragonie) kwoty podatku VAT.

Jednocześnie należy podkreślić, że zapisy kas rejestrujących są księgami w rozumieniu Kodeksu karnego skarbowego (art. 53 § 21 pkt 5 Kodeksu karnego skarbowego). Wadliwe prowadzenie księgi, czyli prowadzenie jej niezgodnie z przepisem prawa, stanowi wykroczenie skarbowe (art. 61 § 3 w zw. z art. 61 § 2 Kodeksu karnego skarbowego).

W konsekwencji w przedstawionej sytuacji grozi Panu grzywna za wykroczenie skarbowe. Zważywszy jednak, że nie jest przestępstwem skarbowym ani wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma (art. 1 § 2 Kodeksu karnego skarbowego), ryzyko nałożenia na Pana takiej grzywny nie jest duże. Ze względów profilaktycznych warto, aby w przedstawionej sytuacji skorzystał Pan z instytucji czynnego żalu, tj. zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o zaistniałej sytuacji. Zminimalizuje to do zera ryzyko nałożenia na Pana grzywny za wykroczenie skarbowe (art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego).

Podstawa prawna:

  • art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

  • art. 1 § 2, art. 16 ust. 1, art. 53 § 21 i 23 oraz art. 61 § 3 w zw. z art. 61 § 2 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2137; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 768

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK