| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Obowiązek podatkowy > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży doładowań do telefonów komórkowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży doładowań do telefonów komórkowych

Prowadzimy dystrybucję doładowań do telefonów komórkowych w postaci tzw. elektronicznych jed­nostek doładowania, tj. zaszyfrowanych plików elektronicznych zawierających kody doładowujące. Nabywamy je od operatorów sieci komórkowych lub pośredników. Są one następnie przesyłane w po­staci zabezpieczonych plików elektronicznych do bazy danych elektronicznego systemu dystrybu­cji, a w momencie zgłoszenia zapotrzebowania są one przesyłane na konkretny terminal w punkcie sprzedaży podmiotu, z którym mamy podpisaną umowę, co umożliwia dalszą odsprzedaż tych jedno­stek w postaci wydruku. Zgodnie z umową, przeniesienie praw do elektronicznych jednostek dołado­wania następuje w momencie, w którym kontrahent pobiera te jednostki na zainstalowany w swojej placówce terminal i dokonuje ich sprzedaży finalnemu nabywcy. Jednocześnie ponosi on ryzyko go­spodarcze związane z jednostkami pobranymi a niesprzedanymi. Czy przy takim modelu dystrybucji jednostek powinniśmy rozpoznawać obowiązek podatkowy na zasadach ogólnych, tj. z chwilą doko­nania ich sprzedaży?

Tak. Z pytania wynika, że nie świadczycie Państwo usług telekomunikacyjnych, a jedynie prowadzi­cie sprzedaż elektronicznych jednostek doładowania. Usługę tę należy więc potraktować jako sprzedaż uprawnień do korzystania z usług telekomunikacyjnych, a więc usługę odmienną od samej usługi tele­komunikacyjnej. W odniesieniu do tego rodzaju usług nie będzie miał zatem zastosowania szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, określony w art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) tiret pierwsze ustawy o VAT. W tym przypadku powstaje on na zasadach ogólnych, określonych w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. w dacie ich wykonania. Z tego powodu data wystawienia faktury dokumentującej dokonaną sprzedaż nie ma wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 stycz­nia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-1261/13-2/Igo) czytamy:

W świetle uwag wskazanych w stosunku do stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2013 r. i stwierdzenia, że sprzedaż jednostek doładowujących telefony komórkowe (w postaci zaszyfro­wanych plików zawierających kody doładowujące), przez podmiot, który nie świadczy usług tele­komunikacyjnych, należy traktować jako sprzedaż praw/uprawnień do korzystania z usługi telekomunika­cyjnej, aktualnym pozostaje, że od 2014 r. nie będą miały również zastosowania szczególne zasady dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego. Tym samym, w sprawie nie znajdzie zastosowa­nia zasada szczególna ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego określona w art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy, gdyż nie mamy do czynienia ze świadczeniem usługi telekomunikacyjnej. Ponad­to, nie znajdą zastosowania również inne szczególne zasady dotyczące obowiązku podatkowego. Tym samym, w stanie prawnym po 1 stycznia 2014 r., obowiązek podatkowy dla omawianych usług będzie po­wstawał w dacie ich wykonania, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie, bez wpływu na mo­ment powstania obowiązku podatkowego pozostawała będzie data wystawienia przez Spółkę faktury do­kumentującej dokonaną sprzedaż, zaś stanowisko w powyższej kwestii jest prawidłowe.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usługi gastronomicznej świadczonej na rzecz gości hotelowych

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK