| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Obowiązek podatkowy > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony

Czy otrzymanie zaliczki przez firmę ochroniarską powoduje powstanie obowiązku podatkowego; kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy wystawiono faktury z góry za kilka miesięcy; a także kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy płatność otrzymano przed terminem?

Czy otrzymanie zaliczki przez firmę ochroniarską powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Prowadzę firmę ochroniarską. Dostałem od klienta zaliczkę na poczet moich usług. Czy z chwilą, kie­dy wpłynie ona na moje konto powstanie u mnie obowiązek podatkowy?

Nie. Co prawda obowiązuje zasada, że otrzymanie całości lub części płatności przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi powoduje powstanie obowiązku podatkowego, to jednak przepisy przewidują od niej kilka wyjątków. Jednym z nich jest świadczenie usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia. W przypadku takich usług otrzymanie zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT. A zatem, wpłata zaliczki nie spowodowała powstania u Pana obo­wiązku podatkowego w VAT.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w najmie

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycz­nia 2014 r.:

Dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego oraz świadczenie usług: (...) ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia.

Otrzymanie przed dokonaniem dostawy ww. towarów lub wykonaniem ww. usług (niezależnie od tego, na czyją rzecz - podatników lub „niepodatników") całości lub części zapłaty nie powoduje po­wstania obowiązku podatkowego. Zasada opodatkowania płatności przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi została bowiem w tych przypadkach wyłączona.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy wystawiono faktury z góry za kilka miesięcy

Agencja ochrony rozliczana jest miesięcznie. Usługi są płatne do 10. dnia następnego miesiąca. W maju 2014 r. agencja wystawiła faktury dla kilku firm za maj 2014 r., czerwiec 2014 r. i lipiec 2014 r. płatne odpowiednio do: 10 czerwca 2014 r., 10 lipca 2014 r. i 10 sierpnia 2014 r. Usługobior­ca zapłaci za te usługi w miesiącu, w którym przypada termin zapłaty. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od tych usług?

W przypadku usług ochrony osób i mienia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktu­ry. Jeśli natomiast faktury nie wystawiono lub wystawiono ją z opóźnieniem, obowiązek powstanie z chwi­lą upływu terminu płatności. W związku z tym, w przedstawionym przypadku obowiązek podatkowy od wszystkich usług powstał w maju 2014 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK