| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Obowiązek podatkowy > Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług transportowych

Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług transportowych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku wykonania usługi polegającej na przewozie towarów. W jakim miesiącu ująć usługę transportową w ewidencji i kiedy powinna zostać rozliczona w deklaracji VAT?

Pytanie podatnika

Prowadzę firmę transportową, która świadczy usługi przewozu na terenie naszego kraju. Rozliczam się z urzędem skarbowym w systemie miesięcznym. Wiem, że ustawa o VAT była ostatnio zmieniana, a aktualnie wystawiłem fakturę za wykonaną przez siebie usługę transportową w dniu 6 grudnia, ponieważ dnia 5 grudnia wykonałem przewóz z miejsca załadunku w Strykowie do Olsztyna. Płatność za fakturę została uregulowana przez klienta dnia 23 grudnia 2016 r. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy i kiedy powinienem tą fakturę ująć w rozliczeniu podatkowym?

Odpowiedź

Kwestię opodatkowania usług transportowych reguluje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Aby móc wskazać, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, warto wyjaśnić co te pojęcie właściwie oznacza.

Powstanie obowiązku podatkowego oznacza w uproszczeniu obowiązek ujawnienia czynności w ewidencji VAT w dniu powstania obowiązku podatkowego oraz ujęcia jej we właściwej deklaracji VAT za okres, w którym taki obowiązek podatkowy powstał.

Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem usługi przewozu powstaje:

- z chwilą dokonania dostawy towarów / wykonania usługi;

- w odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę;

- usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi;

- usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art. 19 ust. 5 ustawy o VAT).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zatem w przedstawionym przez Pana pytaniu, obowiązek podatkowy powstanie dnia 5 grudnia, tj. wraz z wykonaniem usługi transportowej. Tym samym usługa ta powinna być ujęta w ewidencji prowadzonej na miesiąc grudzień 2016 i powinna zostać rozliczona w deklaracji VAT do 25 stycznia 2017 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK