REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej - jak rozliczyć się z VAT?

Sebastian Bobrowski
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jednoosobowy przedsiębiorca – z powodów osobistych lub ekonomicznych – nie chce lub nie może w danym momencie prowadzić działalności gospodarczej, ma do wyboru likwidację firmy lub czasowe zawieszenie działalności. Obie sytuacje rodzą określone obowiązki w podatku VAT, o dopełnieniu których nie wolno zapomnieć.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Autopromocja


Czym jest zawieszenie działalności gospodarczej?


Z możliwości zawieszenia działalności gospodarczej korzystają zwykle przedsiębiorcy, którzy w danym okresie nie mają możliwości jej wykonywania, ale nie chcą jej jednak definitywnie wyrejestrować z ewidencji. Takie rozwiązanie sprawdza się np. w przypadku działalności sezonowej lub przerwy związanej z koniecznością opieki nad członkiem rodziny. Zawieszenie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy firma nie ma pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Przepisy wskazują minimalny oraz maksymalny okres, na który przedsiębiorca może zawiesić działalność - od 1 miesiąca do 24 miesięcy (od września 2013 r. osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem mogą zawiesić firmę na 3 lata lub nawet na 6 lat, gdy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności).

W czasie zawieszenia przedsiębiorca nie musi płacić ubezpieczenia społecznego (jest ono wówczas dobrowolne), nie ma także obowiązku opłacania ubezpieczenia chorobowego, wypadkowego i zdrowotnego. Natomiast w zakresie prawa podatkowego zawieszenie skutkuje zwolnieniem przedsiębiorcy z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji VAT. Od tej ostatniej zasady istnieje jednak sporo wyjątków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samochód firmowy do celów prywatnych - rozliczenie VAT


Skutki w VAT zawieszenia działalności gospodarczej


Przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą, nie musi o tym fakcie informować urzędu skarbowego. Nie składa też VAT-Z, czyli formularza informującego o zaprzestaniu sprzedaży opodatkowanej VAT-em.

Ogólnie, w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie ma także obowiązku składania deklaracji VAT. Jeżeli na przykład przedsiębiorca zawiesza firmę na okres od 1 kwietnia 2014 r. do 30 września 2014 r., to ostatnią deklarację przed zawieszeniem działalności składa za marzec (do 25 kwietnia), a pierwszą po wznowieniu działalności za październik (do 25 listopada). W przypadku, gdyby przedsiębiorca rozliczał się kwartalnie w tej sytuacji składałby deklarację za I kwartał (ostatnią przed zawieszeniem), a następnie za III kwartał (pierwszą po odwieszeniu).

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Zapisz się na nasz newsletter

Trzeba jednak pamiętać, że mimo zawieszenia i tak może pojawić się konieczność złożenia deklaracji VAT. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji w trakcie zawieszenia działalności nie dotyczy m.in.:

1. podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (zakupu towarów do celów działalności na terenie innego kraju unijnego),

2. podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem (np. zakup usług reklamowych Google AdWords),

3. okresów rozliczeniowych, za które przedsiębiorca uzyskał przychód opodatkowany VAT-em,

4. okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie trwało tylko przez ich część (np. przez połowę miesiąca).

Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Przykład:

Przedsiębiorca zawiesił firmę 15 stycznia 2014 r. na 6 miesięcy. W lutym otrzymał natomiast czynsz najmu lokalu biurowego (który podnajmuje innej firmie). W związku z tym przedsiębiorca musi:

- złożyć deklarację za styczeń 2014 r., gdyż zawieszenie nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego (czyli całego stycznia),

- złożyć deklarację za luty (lub I kwartał) oraz składać deklaracje za każdy okres rozliczeniowy, w którym otrzyma zapłatę za czynsz.


Czy w trakcie zawieszenia przedsiębiorca może odliczać VAT?


W trakcie zawieszenia nie można wykonywać działalności gospodarczej, jednak przedsiębiorca ma prawo do podejmowania wszelkich działań niezbędnych do zachowania źródła przychodu. Np. może przyjmować  zaległe należności oraz regulować swoje zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia.

W związku z tym właściciel firmy w trakcie przerwy w działalności nie może zawierać nowych umów, ale ma możliwość odliczania VAT-u z faktur zakupowych dotyczących zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia, m.in. podpisanych umów na telefon, czy internet, opłat za media, rat kredytu, czy leasingu.

W celu rozliczenia podatku z faktur otrzymanych w trakcie zawieszenia działalności można złożyć bieżącą deklarację miesięczną lub kwartalną wraz z wnioskiem o zwrot podatku lub złożyć korektę deklaracji po wznowieniu działalności. Można również złożyć deklarację w trakcie zawieszenia wykazując VAT jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy (po wznowieniu działalności firmy). Jeżeli w trakcie zawieszenia pojawią się wyżej wymienione transakcje przedsiębiorca musi ująć je w ewidencji dla celów VAT.

Metody optymalizacji podatku w firmie


Co z VAT-em, gdy zapadnie decyzja o likwidacji firmy


Jeżeli przedsiębiorca nie planuje dalszego prowadzenia działalności, prędzej czy później pojawia się konieczność zamknięcia firmy, a tym samym rozliczenia VAT. Wówczas bez kontaktu z fiskusem już się nie obejdzie. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi dokonać następujących czynności w zakresie podatku VAT:

- Sporządzić spis z natury niektórych rzeczy posiadanych przez firmę na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT-em (czyli zakończenia sprzedaży). „Spis z natury” to po prostu ewidencja.

W tej ewidencji, oprócz towarów handlowych należy ująć pozostałe na dzień likwidacji środki trwałe i wyposażenie firmy (m.in. samochód, sprzęt komputerowy itp.). W spisie muszą znaleźć się jedynie te rzeczy, które dawały prawo do odliczenia VAT przy nabyciu.

- Ustalić wartość składników majątku ujętych w spisie i wyliczyć VAT do zapłaty. Składniki majątku należy wycenić biorąc pod uwagę cenę ich nabycia, ewentualnie koszt wytworzenia. Od wyliczonej ceny VAT należy wyliczyć tak samo, jak w przypadku sprzedaży towaru ujętego w spisie (czyli najczęściej przy zastosowaniu stawki 23%).

- Złożyć w urzędzie skarbowym ostatnią deklarację VAT uwzględniającą podatek za bieżący okres rozliczeniowy (miesiąc, kwartał) oraz podatek wynikający ze spisu z natury wraz z informacją o sporządzonym spisie. Oczywiście, VAT wynikający z deklaracji trzeba zapłacić.

- Złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-Z stanowiący dla organu podatkowego podstawę do wykreślenia podmiotu z rejestru jako podatnika VAT.

Jeżeli w ciągu 1 roku od dnia zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej były przedsiębiorca dokonał sprzedaży składnika majątku ujętego w spisie, transakcja jest zwolniona z VAT. Także sprzedaż po tej dacie dokonana w ramach majątku prywatnego nie jest opodatkowana VAT-em, ale może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jak rozliczyć pożyczkę od rodziny na prowadzenie firmy?

Zapraszamy do dyskusji na forum

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA