| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Wynajem miejsc parkingowych dla klientów - odliczanie VAT

Wynajem miejsc parkingowych dla klientów - odliczanie VAT

Firma wykorzystuje samochody do celów mieszanych oraz wyłącznie do działalności. Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich powinniśmy odliczyć 50%?

 Z faktur za wynajem miejsc parkingowych dla klientów podatek może być odliczany w całości. Natomiast wysokość odliczenia z faktur dokumentujących wynajmowanie przez Państwa służbowych miejsc parkingowych zależy od tego, czy są one przyporządkowane do konkretnych samochodów. Szczegóły w dalszej części porady.

Polecamy:  Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Odliczenie VAT od wydatków związanych z samochodami

Od 1 kwietnia 2014 r. kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi ograniczona jest do 50%, gdy samochód jest wykorzystany do celów mieszanych (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Wydatki, których dotyczy to ograniczenie, określa art. 86a ust. 2 ustawy o VAT.

Wydatki związane z pojazdami samochodowymi, których dotyczy ograniczenie kwoty podatku naliczonego do 50%

1) wydatki dotyczące nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2) wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3) wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Do usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów należy zaliczyć m.in. usługi związane z ich parkowaniem, np. usługi wynajmu miejsc parkingowych.

Chociaż z przepisów nie wynika to wprost, nie ulega wątpliwości, że ograniczenia dotyczą zakupów towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów samochodowych przez dokonujących tych zakupów podatników. Ograniczenia nie dotyczą zakupów towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów samochodowych przez inne podmioty. Przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby bowiem do absurdalnego wniosku, że, przykładowo, ograniczenie kwoty podatku naliczonego do 50% dotyczy wszystkich zakupów dokonywanych przez podatników prowadzących warsztaty samochodowe, np. zakupów części zamiennych do naprawianych samochodów klientów.

Uznać zatem należy, że wskazane na wstępie ograniczenie kwoty podatku naliczonego do 50% nie ma zastosowania w przypadku dokonywania zakupów towarów i usług związanych z zapewnieniem miejsc parkingowych dla klientów podatników. Podatek z faktur dokumentujących usługi wynajmu miejsc parkingowych mogą zatem Państwo odliczać w całości (w 100%).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »