| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych

Odliczanie VAT od paliwa do samochodów osobowych

Niewątpliwie konsekwencje głośnego wyroku ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie Magoora (sygn. C- 414/07) są na tyle doniosłe, że zmieniają zasady odliczenia podatku VAT od paliwa nabywanego do napędu samochodów.

Z uwagi na fakt, że w/w wyrok nakazuje polskim władzom podatkowym zmianę w stosowaniu prawa polscy przedsiębiorcy na powrót odzyskali prawo do odliczania VAT od zakupu paliw.

Przypomnijmy, że 25 ust. 1 pkt 3a) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50), w brzmieniu obowiązującym w dniu 30 kwietnia 2004 r. wskazywał, ze prawo do odliczenia podatku VAT do samochodów mają samochody pow. 500 kg ładowności.

Generalnie wszystkie samochody z kratką miały możliwość odliczania VAT od paliwa. Od 1 maja zmieniono przepisy wprowadzając nowy rodzaj klasyfikacji samochodów, które uprawnione zostały do odliczania VAT. Do tego celu wykorzystuje się tzw. wzór Lisaka. W praktyce zmiany spowodowały znaczne ograniczenie w skorzystaniu z odliczenia VAT, bowiem stosunkowo niewiele aut zawierało się w nowej definicji.

Ile można odliczyć VAT od samochodów osobowych

W związku z powyższymi zmianami w prawie podatkowym ETS zajął się wnioskiem WSA o wydanie tzw orzeczenia prejudycjalnego w ramach sporu między spółką Magoora Sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej.

W wyniku powyższych działań ETS wydał wyrok uznając, że nowe przepisy podatkowe są niezgodne z prawem unijnym, ponieważ za bardzo ograniczają możliwość odliczenia VAT.

Po wyroku ETS Minister Finansów w jego sprawie wydał wytyczne dla dyrektorów izb i urzędów kontroli skarbowej (pismo nr PT3/812/4/15//CZE/09/185).

Wynika z niego, że prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje, co do zasady, w przypadku:
- gdy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004r. umożliwiają (-ły) odliczenie podatku oraz
- gdy przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004r. uniemożliwiają (-ły) odliczenie podatku, ale przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące na dzień 30 kwietnia 2004r. umożliwiały odliczenie podatku (…)”

Polecamy: Odliczanie VAT od samochodów z kratką

Podatnicy mają zatem na powrót prawo do pełnego odliczenia VAT, jeśli samochód spełniał warunki dla tzw. samochodów z kratką (przepisy obowiązujące do końca kwietnia 2004 r.) bądź też kryteria określone w tzw. wzorze Lisaka (przepisy obowiązujące od 1 maja 2004 r.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »