| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy ograniczenia w odliczaniu VAT dotyczą firm zajmujących się odsprzedażą samochodów osobowych

Czy ograniczenia w odliczaniu VAT dotyczą firm zajmujących się odsprzedażą samochodów osobowych

Zgodnie z ustawą o VAT, przewidziane w tej ustawie ograniczenia dotyczące możliwości odliczania podatku naliczonego, związanego z zakupem samochodów osobowych, nie dotyczą przedsiębiorców, których przedmiotem działalności jest m.in. odsprzedaż takich samochodów.Ta preferencja dotyczy przedsiębiorców, którzy trudnią się odsprzedażą samochodów osobowych w sposób profesjonalny. Nie obejmuje zatem podatników, którzy dokonują sprzedaży samochodów w sposób incydentalny.

Kontekst wyroku

Warto zwrócić uwagę na kontekst przedstawionej sprawy, jakim jest wyrok ETS w sprawie Spółki Magoora. W wyroku tym stwierdzono, że ograniczenia dotyczące samochodów osobowych, umieszczone w ustawie z 2004 r. zostały wprowadzone w sposób niezgodny ze wspólnotową zasadą stałości, z której wynika zakaz ustanawiania nowych ograniczeń w zakresie odliczania VAT ponad te, które istniały przed 1 maja 2004 r.

Skutki tego wyroku wciąż nie są jasne, bo polskie sądy nie wypracowały jednolitego stanowiska. Impas ten może zostać przełamany po wydaniu uchwały przez 7-osobowy skład NSA. Skład ten otrzymał już odpowiednie pytanie prawne, więc uchwała powinna być gotowa w ciągu kilku miesięcy.

Spółka, która uruchomiła sprawę rozpatrywaną przez WSA 21 czerwca 2010 r., miała nadzieję, że doprowadzi do korzystnego rozstrzygnięcia bez potrzeby sięgania po argumentację odwołującą się do wyroku w sprawie Magoory. Jej przedstawiciele sądzili, że lepszym pomysłem będzie odwołanie się do przepisu szczególnego, przewidzianego dla podatników zajmujących się odsprzedażą samochodów osobowych. Jak widać z przedstawionej relacji, wybrana metoda okazała się nieskuteczna.

Wybór przepisów:

Art. 86 ustawy o VAT

3. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy:
(...)
7) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK