| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak rozliczać VAT od usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym

Jak rozliczać VAT od usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym

Obowiązujące od początku 2010 r. zmiany przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług w sposób diametralny przekształciły zasady opodatkowania VAT usług na majątku ruchomym.

Aktualnie funkcjonują odmienne zasady opodatkowania usług na majątku ruchomym w zależności od tego czy są one świadczone na rzecz:
- podatnika (a więc podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą), czy też
- podmiotu niebędącego podatnikiem (najczęściej na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej).

Polska Spółka A nabyła od litewskiego kontrahenta (podatnika) usługę uszlachetniania towarów. Usługa została przez kontrahenta wykonana na terytorium Polski. W analizowanym przypadku, Spółka A obowiązana będzie rozliczyć ww. transakcję na terytorium Polski (w ramach importu usług). Miejscem świadczenia (czyli krajem opodatkowania) tej usługi jest bowiem kraj, gdzie nabywca posiada siedzibę.

Dla obowiązku rozliczenia importu usług przez Polską firmę nie ma znaczenia okoliczność, gdzie ww. usługa została wykonana.

Usługi na majątku ruchomym świadczone na rzecz podmiotów niebędących podatnikami

Przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2010 r. przewidują, że w przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami usług na rzeczowym majątku ruchomym miejscem świadczenia jest miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane (art. 28h znowelizowanej ustawy o VAT).

Warto tu również podkreślić, że opodatkowanie usług na majątku ruchomym w miejscu ich faktycznego wykonywania wystąpi niezależnie od tego czy towar na którym świadczono te usługi pozostanie w kraju w którym wyświadczono tę usługę czy też zostanie on po wykonaniu tych usług przewieziony do innego kraju.

Polska Firma X wykonała w prowadzonym w Toruniu warsztacie usługę naprawy samochodu osobowego na rzecz Pana Y, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej zamieszkałą w Belgii.

W takim wypadku usługa jest faktycznie wykonywana w Polsce (warsztat w Toruniu). W związku z faktem, że nabywcą jest podmiot niebędący podatnikiem usługa ta winna być opodatkowana w Polsce nawet wtedy, gdy Pan Y wróci naprawionym samochodem do Belgii. Firma X obowiązana jest więc do opodatkowania usługi naprawy w Polsce oraz rozliczenia z tego tytułu należnego podatku VAT.

Pan Kowalski (osoba nieprowadząca działalności gospodarczej) zlecił czeskiej firmie usługę poprawy parametrów laptopa. Usługa ta zostanie faktycznie wykonana na terytorium Czech, a po jej wykonaniu laptop zostanie przesłany do Polski.

W takim wypadku usługa będzie opodatkowana w Czechach, a należny VAT zostanie rozliczony przez czeską firmę.

Porównując nowe i dotychczasowe regulacje normujące zasady opodatkowania usług na majątku ruchomym świadczone pomiędzy podatnikami widoczny jest brak specjalnych regulacji dotyczących miejsca świadczenia tych usług po dniu 1 stycznia 2010 r. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zasadą więc będzie to, że podatnik będący nabywcą usług świadczonych na majątku ruchomym obowiązany będzie do rozliczenia podatku VAT. Usługa ta więc opodatkowana będzie w kraju siedziby (miejsca zamieszkania) usługobiorcy. Jeżeli usługa jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, to wówczas usługa ta winna być opodatkowana w kraju w którym usługobiorca ma stałe miejsce prowadzenia działalności.

Warto podkreślić, że opodatkowanie usług świadczonych na majątku ruchomym będzie mieć miejsce w kraju usługobiorcy niezależnie od miejsca faktycznego wykonywania tych usług jak również bez znaczenia jest to czy towary na których wykonano usługi będą przewiezione do kraju usługobiorcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK