| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak wpłynie kradzież dokumentacji księgowej na odliczenie VAT

Jak wpłynie kradzież dokumentacji księgowej na odliczenie VAT

Podatnik nie ma dokumentacji księgowej. Twierdzi, że została skradziona. Co z dokonanymi odliczeniami w podatku VAT? W trakcie postępowania kontrolnego albo podatkowego podatnik nie może przedstawić faktur. Nie może więc w ten sposób wykazać, że w dacie dokonywania obniżenia podatku należnego o naliczony spełnił przesłanki do skorzystanie z tej podstawowej instytucji w podatku VAT.

To na podatniku spoczywa ciężar udowodnienia, że zachodzą przesłanki do obniżenia podatku należnego o naliczony. W przypadku kradzieży dokumentacji księgowej firmy podstawą do odliczenia kwoty podatku naliczonego jest duplikat faktury wystawiony przez sprzedawcę. Należy pamiętać, że podatek VAT jest bardzo sformalizowany. Bez duplikatu faktury podatnik nie wykaże, że miał podstawy do dokonania odliczeń. 

Przepisy nie przewidują zwolnienia podatnika w wypadku kradzieży dokumentacji podatkowej od obowiązku udokumentowania prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dokumentem tym powinien być duplikat faktury. Poglądy sądów na tę kwestię reprezentuje wyrok NSA z 14 marca 2008 r. (sygn. I FSK 453/07). Wyrok jest istotny dla podatników tracących dokumentacji w wyniku kradzieży.

Sąd stwierdził m.in: „podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego jedynie w oparciu o oryginały lub duplikaty faktur i w tym zakresie podatek naliczony może być uwzględniany przez organy podatkowe. Zatem nawet poszukiwawcze działania i ewentualne ustalenia, które zdaniem Sądu pierwszej instancji miałyby być przeprowadzone przez organy, nie zmieniłyby sytuacji podatnika, gdyż czynności kontrolne organu per se nie skutkowałyby pozyskaniem przez podatnika stosownych dowodów w postaci duplikatów tych faktur, bez których nie może dojść do potrącenia podatku naliczonego.

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że organ podatkowy nie ma obowiązku poszukiwania kontrahentów podatnika i dokumentów księgowych tych kontrahentów wystawianych na rzecz podatnika nawet, gdy starania samego podatnika napotykają na utrudnienia.

Zobacz: Wymiarowa decyzja urzędu skarbowego wyklucza możliwość złożenia korekty VAT

Istotne jest, że NSA rozpatrywał skargę kasacyjną. WSA wydał wcześniej niekorzystne dla organów podatkowych orzeczenie, które dotyczyło odpowiedzi na pytanie, na kim spoczywa ciężar dowodowy w postępowaniu podatkowym, gdy podatnik zgłasza organom podatkowym kradzież dokumentacji księgowej.

WSA w tym sporze przyznał rację podatnikowi stwierdzając, że skoro organy podatkowe były poinformowane o bezskuteczności starań podatnika w zakresie uzyskania od sprzedawców duplikatów faktur, powinny, kierując się dyspozycją art. 187 § 1 w związku z art. 122 O.p., dokonać weryfikacji twierdzeń podatnika ustalając, czy sprzedawcy towarów lub usług posiadali kopie wystawionych na rzecz skarżącego faktur. 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK