| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak rozliczyć zwrot VAT-u zaliczonego już wcześniej do kosztów uzyskania przychodów

Jak rozliczyć zwrot VAT-u zaliczonego już wcześniej do kosztów uzyskania przychodów

Gdy obniża się VAT należny o VAT naliczony, który uprzednio zaliczony był do kosztów w podatku dochodowym, podatnik jest obowiązany zaliczyć ów zwrócony podatek do przychodów. Nie ma tym samym obowiązku dokonywania wstecznych korekt w podatku dochodowym.

Tak uznał WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 27 lipca 2010 roku (sygn. I SA/Gl 359/10). 

Sprawa dotyczyła spółki organizującej zakłady bukmacherskie na wyniki wydarzeń sportowych, społecznych i politycznych. Działalność ta, zgodnie z art. 6 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2008 r. nie podlegała jej przepisom. 

Poboczną część działalności spółki stanowiła sprzedaż materiałów promocyjnych, podlegająca opodatkowaniu. Tym samym spółka dokonywała zarówno sprzedaży nieopodatkowanej, jak i opodatkowanej VAT.

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania swoich punktów handlowych spółka ponosiła szereg kosztów związanych z ich utrzymaniem. Były to zwłaszcza wydatki związane z administracją, księgowością, kosztami mediów, najmem pomieszczeń, a także nakłady na remonty i wyposażenie lokali. 

Spółka nie była w stanie dokonać rozdziału wydatków w sposób, który umożliwiałby przyporządkowanie poszczególnych kosztów odpowiednio do działalności opodatkowanej i nieopodatkowanej. Udział dochodów z działalności podlegającej opodatkowaniu nie przekraczał przy tym 2% całkowitych przychodów spółki. 

W związku z powyższym podjęto decyzję o nie odliczaniu podatku naliczonego od dokonywanych zakupów związanych z działalnością spółki. Kwoty nieodliczonego przez podatnika VAT naliczonego zostały wykazane jako koszty uzyskania przychodu w CIT. 

Następnie jednak spółka zmieniła strategię, postanawiając dokonać korekt składanych deklaracji VAT-7. Skutkowało to zwiększeniem kwot podatku naliczonego. Zamierzeniem spółki było otrzymanie zwrotu podatku VAT oraz dokonanie stosownych rozliczeń w podatku dochodowym. 

Czy zwrot VAT zaliczonego uprzednio do kosztów podatkowych skutkuje koniecznością dokonania korekt w podatku dochodowym?

Spółka zwróciła się do organów podatkowych z wnioskiem o wydanie interpretacji. Powołała się przy tym na przepis art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o CIT.

Spółka chciała potwierdzić słuszność swego postępowania w zakresie rozpoznania kwot zwróconego podatku VAT jako przychodu podatkowego bez obowiązku korygowania wysokości kosztów uzyskania przychodów za poprzednie okresy sprawozdawcze.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zgodnie bowiem z powołanym wyżej przepisem, w przypadku obniżenia bądź zwrotu VAT uprzednio zaliczonego do kosztów podatkowych w podatku dochodowym, podatnik zobowiązany jest do uznania za przychód tę właśnie część VAT. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Andrzejewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK