| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak może odliczać VAT taksówkarz opodatkowany ryczałtem

Jak może odliczać VAT taksówkarz opodatkowany ryczałtem

Prowadzę sklep spożywczy, a jednocześnie dorabiam jako taksówkarz. Chciałbym skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług taksówkowych ryczałtem. Moje wątpliwości dotyczą możliwości odliczania VAT naliczonego, związanego z nabywaniem towarów i usług (w szczególności usług związanych z naprawą samochodu). Czy będzie to możliwe?

Tak, jednakże odliczenie będzie mogło być tylko częściowe.

Podatnik świadczący usługi taksówek osobowych (PKWiU 60.22.11-00.00) może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki 3 %, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym będzie stosował ryczałt.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Zgodnie z art. 114 ust. 2 ustawy o VAT , ceną za korzystanie z opodatkowania usług taksówek osobowych ryczałtem jest niemożność stosowania art. 86 tej ustawy, a więc przepisu regulującego prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem towarów i usług wykorzystywanych.

Należy jednak zauważyć, że wyłączenie powyższe dotyczy tylko zakresu, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do świadczenia tych usług, tak więc w pozostałej części (jeśli inne wykonywane przez podatnika czynności uprawniają do odliczenia) odliczenie jest jak najbardziej możliwe.

W sytuacji takiej zastosowanie będzie miał art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowiący, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (głównie usług zwolnionych przedmiotowo od podatku, ale również właśnie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem), podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

W przypadku, gdy posiadany przez podatnika samochód wykorzystywany jest zarówno do świadczenia usług taksówkowych, jak i innej działalności gospodarczej, najczęściej niemożliwe będzie wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, a w związku z powyższym podatnik będzie obowiązany do rozliczenia podatku na podstawie wstępnej (opartej na danych z poprzedniego roku) proporcji, a następnie po zakończeniu roku podatkowego do dokonania korekty odliczeń (art. 90 i art. 91 ustawy).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Studia I, II stopnia, studia podyplomowe, dyplom University of London, biznes, zarządzanie, finanse, filologie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK