| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, dokonując zakupu towarów od rolnika ryczałtowanego zobowiązany jest udokumentować zawartą transakcję fakturą VAT RR. Oprócz danych dotyczących przedmiotu transakcji, faktura taka powinna zawierać wskazanie podmiotów uczestniczących w transakcji, w tym imię i nazwisko lub nazwę dostawcy. Sytuacja ulega skomplikowaniu, gdy rolnik odmawia podania swoich danych.

W drugim z omawianych przypadków - prawo takie przysługiwać nie będzie.

Polecamy:Faktura VAT od A do Z

Można przy tym postawić pytanie: skoro podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego czy niezbędne jest dokumentowanie takiej transakcji fakturą VAT RR i czy nie wystarczający do udokumentowania takiej transakcji będzie dokument wewnętrzny sporządzony przez nabywcę towaru?

Ustawodawca nie pozostawia wątpliwości, iż faktura w takiej sytuacji powinna być wystawiona. Wynika to z zapisów art. 116 ustawy o VAT, który określa procedurę zakupów towarów i usług od rolnika ryczałtowego.

W praktyce może wystąpić i taka sytuacja, gdy rolnik ryczałtowy nie będzie posiadał rachunku bankowego.

Czy w każdym przypadku nabycia towarów od takiego rolnika nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, świadczy usługi wynajmu sprzętu rolniczego. Jedna z posiadanych przez niego maszyn rolniczych zostaje wypożyczona rolnikowi ryczałtowemu. Oba podmioty umawiają się, że płatność za wynajem nastąpi w postaci produktów rolnych wyprodukowanych przez rolnika.

Zgodnie z art. 116 ust. 8 ustawy o VAT, obowiązek zapłaty na rachunek bankowy dotyczy tylko różnicy między kwotą należności za dostarczone produkty rolne i usługi rolnicze, a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

Zatem w sytuacji, gdy towary dostarczone przez nabywcę rolnikowi ryczałtowemu w całości pokryją kwotę należności za dostarczone produkty rolne - jak ma to miejsce w podanym wyżej przykładzie - nie wystąpi obowiązek zapłaty na rachunek bankowy, a podatnikowi i tak będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK