| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, dokonując zakupu towarów od rolnika ryczałtowanego zobowiązany jest udokumentować zawartą transakcję fakturą VAT RR. Oprócz danych dotyczących przedmiotu transakcji, faktura taka powinna zawierać wskazanie podmiotów uczestniczących w transakcji, w tym imię i nazwisko lub nazwę dostawcy. Sytuacja ulega skomplikowaniu, gdy rolnik odmawia podania swoich danych.

W drugim z omawianych przypadków - prawo takie przysługiwać nie będzie.

Polecamy:Faktura VAT od A do Z

Można przy tym postawić pytanie: skoro podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego czy niezbędne jest dokumentowanie takiej transakcji fakturą VAT RR i czy nie wystarczający do udokumentowania takiej transakcji będzie dokument wewnętrzny sporządzony przez nabywcę towaru?

Ustawodawca nie pozostawia wątpliwości, iż faktura w takiej sytuacji powinna być wystawiona. Wynika to z zapisów art. 116 ustawy o VAT, który określa procedurę zakupów towarów i usług od rolnika ryczałtowego.

W praktyce może wystąpić i taka sytuacja, gdy rolnik ryczałtowy nie będzie posiadał rachunku bankowego.

Czy w każdym przypadku nabycia towarów od takiego rolnika nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, świadczy usługi wynajmu sprzętu rolniczego. Jedna z posiadanych przez niego maszyn rolniczych zostaje wypożyczona rolnikowi ryczałtowemu. Oba podmioty umawiają się, że płatność za wynajem nastąpi w postaci produktów rolnych wyprodukowanych przez rolnika.

Zgodnie z art. 116 ust. 8 ustawy o VAT, obowiązek zapłaty na rachunek bankowy dotyczy tylko różnicy między kwotą należności za dostarczone produkty rolne i usługi rolnicze, a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

Zatem w sytuacji, gdy towary dostarczone przez nabywcę rolnikowi ryczałtowemu w całości pokryją kwotę należności za dostarczone produkty rolne - jak ma to miejsce w podanym wyżej przykładzie - nie wystąpi obowiązek zapłaty na rachunek bankowy, a podatnikowi i tak będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »