REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, dokonując zakupu towarów od rolnika ryczałtowanego zobowiązany jest udokumentować zawartą transakcję fakturą VAT RR. Oprócz danych dotyczących przedmiotu transakcji, faktura taka powinna zawierać wskazanie podmiotów uczestniczących w transakcji, w tym imię i nazwisko lub nazwę dostawcy. Sytuacja ulega skomplikowaniu, gdy rolnik odmawia podania swoich danych.

Rozważmy zatem jakie mogą wystąpić problemy przy transakcjach zawieranych przez tę kategorię podatników.

Autopromocja

Przepisy ustawy o VAT nie pozostawiają wątpliwości, iż nabycie produktów rolnych od rolnika ryczałtowego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą powinno być udokumentowane fakturą.

Co więcej, odmiennie niż przy typowych transakcjach, tu ciężar sporządzenia faktury został przerzucony na nabywcę.

Zobacz:Podatek od spadków i darowizn

Rolnik ryczałtowy korzysta zresztą z innych udogodnień, a przyjęty system służyć ma maksymalnemu odciążeniu rolników od większości obowiązków administracyjnych wynikających z podatku VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynie na marginesie można wspomnieć, że rolnik ryczałtowy zwolniony jest również z prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych, dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.

Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 pkt 19 ustawy o VAT).

Nabywając od rolnika ryczałtowego produkty rolne przedsiębiorca obowiązany jest do wystawienia faktury, która powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach. Oryginał takiej faktury przekazywany jest dostawcy.

Zgodnie z art. 116 ust. 2 ustawy o VAT faktura, oprócz oznaczenia "Faktura VAT RR", powinna zawierać co najmniej: 
1) imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy; 
2) numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy; 
3) numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną; 
4) datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury; 
5) nazwy nabytych produktów rolnych; 
6) jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów; 
7) cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku; 
8) wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku; 
9) stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku; 
10) kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych; 
11) wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku; 
12) kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie; 
13) czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług."

Rolnik ryczałtowy dokonując sprzedaży produktów rolnych podatnikowi VAT korzysta ze zryczałtowanego zwrotu podatku. Podatek ten stanowi element ceny, jaką przedsiębiorca uiszcza za zakupiony towar.

Następuje więc doliczenie do ceny produktu kwoty podatku. Konstrukcja taka stanowi swoistą rekompensatę i wynika z faktu, iż rolnik ryczałtowy nie może dokonać odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów towarów lub usług wykorzystywanych w związku z prowadzoną działalnością.

Wypłacony dla rolnika ryczałtowego zwrot podatku stanowi dla przedsiębiorcy kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zapłaty.

Spełnionych być musi jednak kilka warunków by podatnik z tego prawa mógł skorzystać, a mianowicie: 
1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną; 
2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności; 
3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Brak spełnienia któregokolwiek z wymienionych wyżej warunków pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego i to niezależnie od powodów z jakich to nastąpiło, a więc również z przyczyn niezależnych od nabywcy.

Jan Kowalski prowadzi hurtownię warzyw i owoców. Towar zakupuje na targowiskach od rolników producentów krajowych. Po ich nabyciu wystawia fakturę VAT RR, którą dokumentuje zawartą transakcję. Za zakupione produkty rolne zapłata następuje przelewem na rachunek bankowy rolnika.

Stan faktyczny jak wyżej, z tą różnicą, że zapłata następuje gotówką.

W pierwszym z przedstawionych przykładów podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, rzecz jasna przy spełnieniu warunku, iż płatność za zakupiony towar nastąpi w terminie 14 dni od dnia zakupu, wystawiona będzie faktura zawierająca opisane wyżej elementy, a na dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty zostaną podane dane z takiej faktury.

W drugim z omawianych przypadków - prawo takie przysługiwać nie będzie.

Polecamy:Faktura VAT od A do Z

Można przy tym postawić pytanie: skoro podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego czy niezbędne jest dokumentowanie takiej transakcji fakturą VAT RR i czy nie wystarczający do udokumentowania takiej transakcji będzie dokument wewnętrzny sporządzony przez nabywcę towaru?

Ustawodawca nie pozostawia wątpliwości, iż faktura w takiej sytuacji powinna być wystawiona. Wynika to z zapisów art. 116 ustawy o VAT, który określa procedurę zakupów towarów i usług od rolnika ryczałtowego.

W praktyce może wystąpić i taka sytuacja, gdy rolnik ryczałtowy nie będzie posiadał rachunku bankowego.

Czy w każdym przypadku nabycia towarów od takiego rolnika nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, świadczy usługi wynajmu sprzętu rolniczego. Jedna z posiadanych przez niego maszyn rolniczych zostaje wypożyczona rolnikowi ryczałtowemu. Oba podmioty umawiają się, że płatność za wynajem nastąpi w postaci produktów rolnych wyprodukowanych przez rolnika.

Zgodnie z art. 116 ust. 8 ustawy o VAT, obowiązek zapłaty na rachunek bankowy dotyczy tylko różnicy między kwotą należności za dostarczone produkty rolne i usługi rolnicze, a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.

Zatem w sytuacji, gdy towary dostarczone przez nabywcę rolnikowi ryczałtowemu w całości pokryją kwotę należności za dostarczone produkty rolne - jak ma to miejsce w podanym wyżej przykładzie - nie wystąpi obowiązek zapłaty na rachunek bankowy, a podatnikowi i tak będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA