| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych

Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych

Tak, nie ma przeszkód dla odliczenia VAT z takich faktur. Odliczenie VAT z faktur zaliczkowych może nastąpić jeżeli taka zaliczka (przedpłata) faktycznie miała miejsce.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1b ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi (z zastrzeżeniem ust. 3-7) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Z przedstawionych przepisów wynika więc, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni lub pośredni oraz bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług – również potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Należy podkreślić, że jedną z podstawowych zasad jest zasada neutralności podatku od towarów i usług, wyrażająca się w podstawowym prawie podatnika, jakim jest możliwość odliczenia podatku naliczonego. Stąd też wszystkie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego muszą być wyraźnie określone w ustawie, a ponadto ograniczenia te muszą wynikać z Dyrektywy Unijnej 2006/112.

Polecamy: Podatki 2011

Zasada neutralności bardzo często jest omawiana w orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, stanowiąc ważną pomoc w interpretacji przepisów. „Jedną z zasad, na których został oparty system podatku VAT, jest neutralność w tym sensie, że w każdym państwie podobne towary powinny być obciążone takim samym obciążeniem podatkowym, bez względu na długość łańcucha produkcji i dystrybucji. Ta podstawowa zasada wyjaśnia rolę i obowiązki podatnika w mechanizmie ustanowionym w celu poboru podatku VAT. (…) Aby zagwarantować całkowitą neutralność tego mechanizmu, jeśli chodzi o podatników, VI Dyrektywa w Tytule XI przewiduje system odliczeń mający na celu zapewnienie, by podatnik nie był niewłaściwie obciążony podatkiem VAT”. (por. wyrok ETS w sprawie C-317/94 Elida Gibbs Ltd).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK