| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy przy podpisie w deklaracji VAT-7 należy przystawić pieczątkę

Czy przy podpisie w deklaracji VAT-7 należy przystawić pieczątkę

Tak. Tam gdzie na wzorach deklaracji podatkowych widnieje treść „podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika” to jest obowiązkiem podatnika taka pieczątkę przystawić oprócz złożenia podpisu.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy VAT, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Na podstawie upoważnienia zawartego w art. 99 ust. 14 minister właściwy do spraw finansów publicznych określił w rozporządzeniu z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 211, poz. 1333 z późn. zm.) wzory deklaracji, w tym deklaracji VAT-7. W części H tej deklaracji, odnoszącej się do oświadczenia podatnika lub osoby reprezentującej podatnika, w poz. 75 określono, że należy umieścić podpis (i pieczątkę) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Podatnik podpisując deklarację powinien pamiętać, że jest to jednocześnie złożenie przez niego oświadczenia, iż są mu znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.

Należy szczególnie podkreślić, że stosowanie pieczątek na wszelkiego rodzaju drukach i formularzach składanych w formie papierowej, w urzędowym obiegu, ma na celu zabezpieczenie ich wiarygodności. 

Zamieszczanie pieczątek ułatwia dokonanie przez organ administracji publicznej, któremu składany jest dokument opatrzony pieczątką, weryfikacji danych podmiotu w przypadku trudności w rozpoznaniu często nieczytelnego podpisu osoby składającej dokument (por. interpretacja IS w Bydgoszczy z dnia 21 lipca 2010 r., nr ITPP1/443-400/10/MS).

Jeżeli więc określając wzór deklaracji VAT-7 minister finansów dokonał zapisu „podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika” to jest obowiązkiem wypełniającego deklarację taką pieczątkę przystawić.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy sp.k.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK