| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy brak rejestracji dla potrzeb VAT pozbawia prawa do odliczenia

Czy brak rejestracji dla potrzeb VAT pozbawia prawa do odliczenia

Zgodnie ogólną zasadą określoną w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podmioty będące podatnikami VAT (art. 15 ustawy) są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności będącej przedmiotem opodatkowania VAT, złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

Artykuł 96 ust. 4 ustawy o VAT zobowiązuje naczelnika urzędu skarbowego do zarejestrowania podatnika i potwierdzenia faktu zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego. Z dniem 1 stycznia 2011 r. limit uprawniający do zwolnienia będzie wynosił 150 000 zł.

Należy ponadto podkreślić, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą obejmującą wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców i inne określone w ust. 2 tego artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. 

Polecamy: serwis VAT

Można stwierdzić, że bycie podatnikiem zupełnie nie zależy od tego czy ktoś dokonał obowiązku rejestracji czy też nie.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Warunkiem którego spełnienie daje możliwość podatnikowi skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek dokonywanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Trzeba pamiętać, że w art. 88 ustawy o VAT ustawodawca zawarł listę wyjątków, które powodują utratę prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. 

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z przepisu tego wynika więc, że brak rejestracji pozbawia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego.

Jednak jeżeli podmiot dokona rejestracji dla potrzeb VAT (złoży formularz VAT-R i uzyska potwierdzenie VAT-5), to może odliczyć VAT z faktur otrzymanych przed rejestracją w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK